اقدامات لازم هنگام شروع تشنج (صرع)

تشنج : یک عضو هیئت علمی گروه مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: سفت شدن بدن، خیره شدن چشم‌ها به سقف، قفل شدن فک، مسدود شدن راه تنفسی و کبودی دهان و صورت از علائم آغاز صرع است.

تشنج

در بیماری صرع، فعالیت طبیعی نورون‌ها مختل می‌شود و این امر منجر به صرع ، گرفتگی عضلانی و از دست دادن سطح هوشیاری می‌شود در بیماری صرع، انواع مختلفی دارد و برخی از آن‌ها در هنگام بروز، خطر بیشتری دارند.
هر چه میزان علائم حرکتی کمتر باشد خطر صرع در مواقع بروز کمتر است، تشنج صرع کوچک، کم‌خطرترین نوع صرع است که بیشتر در کودکان مشاهده می‌شود و تنها با پلک زدن و خیرگی حدود ۲۰ ثانیه همراه است و مسلماً در هنگام بروز، خطر چندانی ندارد. در این نوع صرع ، مدت زمان بروز تا حدی کوتاه است که نمی‌توانیم اقدامی مفید انجام دهیم به جز در مواردی که این نوع صرع از نوع مداوم باشد.

این متخصص مغز و اعصاب با بیان اینکه مهم‌ترین صرعیکه ممکن است بیمار با آن روبه‌رو شود  که به آن صرع بزرگ گفته می‌شود، در این نوع صرع خطرات زیادی وجود دارد، اگر بیمار پیش از صرع آن را احساس کند، خطرات کمتری متوجه او خواهد بود زیرا قادر است خود را از موقعیت‌های آسیب‌زا دور کند.
علائمی مانند سفت شدن بدن، خیره شدن چشم‌ها به سقف، قفل شدن فک، مسدود شدن راه تنفسی و کبودی دهان و صورت ازجمله علائمی است که ۲۰ ثانیه طول می‌کشد پس از آن بیمار با تکان‌های شدید و پشت سر هم مواجه می‌شود.
در صورت بروز صرع بزرگ، باید بیمار را به یک سمت بخوابانیم و سر او را کمی پایین‌تر از سطح زمین قرار دهیم تا استفراغ و یا کف از دهان بیمار خارج شود. نباید فک بیمار را به زور باز و از تکان خوردن او جلوگیری کنیم. تنها اقدام مؤثر در این زمان جلوگیری از برخورد سر بیمار با اشیا است.
تا زمانی که بیمار کاملاً به هوش نیامده نیز از خوراندن مواد غذایی به‌ویژه مایعات به او خودداری شود و بیمار باید به بیمارستان منتقل کنید.

منبع : سلامت نیوز

مطالب مرتبط :

علل بروز تشنج چیست؟

با صرع فرزندمان چه کنیم؟

اطلاعات پزشکی

 

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *