افراد انزواطلب از رابطه عاشقانه می‎ترسند!

بسیاری از روانشناسان و روانپزشکان “تنهایی” را اصلی ترین عامل بروز بسیاری از اختلالات و مشکلات روانی می‎دانند. با شکل گیری فرآیند رشد انسان، داشتن روابط سالم در خانواده، در بین گروه دوستان و محیط کار مواردی کاملا ضروری برای شکل گیری شخصیت سالم انسانی است. مفهوم انزواطلبی از دیدگاه روانشناسی دلایل عمده‌ای دارد که در این مطلب به آن می‎پردازیم.

انزواطلبی

به طور کلی دلایل انزواطلبی افراد را می‎توان به دو گروه اصلی تقسیم کرد:

۱- گروه اول: افراد دارای شخصیت اسکیزوییدی یا اجتنابی هستند که از برقراری هرگونه ارتباطی با دیگران هراس دارند. 

۲- گروه دوم: افرادی هستند که تمایل دارند با دیگران ارتباط دوستانه و صمیمانه برقرار کنند اما به دلیل عزت نفس پایین از برقراری ارتباط ناتوان هستند. مشکلات درونی این افراد مانعی برای داشتن رابطه با دیگران است. در این مطلب این گروه از افراد را بررسی می‌کنیم. 

افراد انزواطلب چه خصوصیاتی دارند؟                      

۱- اطرافیان آنها محدود به خانواده و تعداد محدودی از نزدیکان است و تمایلی به گسترش دامنه ارتباطات خود ندارند.

۲- این افراد در مورد مشکلات زندگی اغراق می‎کنند و چالش‎های زندگی را بزرگنمایی می‌کنند. 

۳- انزواطلب‌ها وقتی در جمعی هستند به دلیل ترس از بیان موضوعی مسخره یا احمقانه، سکوت می‌کنند و غالبا کم حرف هستند و زمانی که شروع به صحبت می‌کنند تن صدایشان آنقدر آرام است که به سختی شنیده می‌شود.

۴- آنها از یک طرف آرزوی دوستی و پذیرفته شدن از سوی دیگران را دارند اما از طرف دیگر به شدت از طرد و ترک شدن توسط دیگران می‌ترسند.

۵- این افراد فقط زمانی تصمیم می‌گیرند که در نهایت وارد رابطه نزدیک یا احساسی با کسی شوند که خیال شان راحت باشد طرف مقابل آنها را دوست دارد و قرار نیست تنهایشان بگذارد.

۶- این افراد در برخورد با دیگران، از فکر «خوب نبودن» یا «پذیرفته نشدن» احساس ترس می‌کنند و این حس همراه با شرمساری آنها را رها نمی‌کند. این وضعیت معمولا خود را با علائم اضطراب شدید نشان می دهد.

چرا روابط عاشقانه انزواطلب‌ها را می‌ترساند؟

افرادی که شخصیت اجتنابی دارند به خاطر اینکه فکر می‎کنند حتما طرد خواهند شد، از شروع روابط و پاسخ دادن به تلاش دیگران برای برقراری ارتباط با آنها می‌ترسند. از آنجایی که طرد شدن برای آنها غیرقابل تحمل است، بنابراین سعی می‌کنند از اجتماع و برقراری رابطه نزدیک دوری کنند. در صورتی که این افراد مهارت خودکفایتی را در وجودشان افزایش دهند و در سطوح مختلف روابط بین فردی موفقی را با دیگران تجربه کنند، درمی‌یابند که عدم تایید در یک رابطه به معنای طرد شدن یا نابودی نیست. این بیماران باید نگرش‌های جدید و مهارت‌های ویژه‌ای را یاد گرفته  تا بتوانند به دیگران اعتماد کنند و اضطراب اجتماعی‌شان را کاهش دهند. 

منبع: bartarinha.ir

مطالب مرتبط: 

سه کلید برای داشتن زندگی زناشویی موفق

راهکارهایی برای مدیریت استرس

اختلال بدریخت انگاری بدن

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *