اعتیاد به تلویزیون، بیشتر از آنچه فکر می‌کنید خطرناک است!

حتما شنیده‌اید که محققان می‌گویند، هر چه ساعت تماشای تلویزیون در روز بیشتر باشد، خطر اضافه وزن یا چاقی بیشتر است. اما نه به این علت که افرادی که به تماشای تلویزیون اعتیاد دارند، هنگام تماشای آن بیشتر خوراکی می‌خورند، بلکه دراز کشیدن برای مدت زمان طولانی می‎تواند باعث بروز این مشکلات و سایر آسیب‌ها برای سلامتی بدن شود.

 اعتیاد به تماشای تلویزیون

غیر فعال بودن باعث می‌شود که بدن‌تان در داخل سلول‌های چربی موجود، چربی بیشتری بسازد، بنابراین این سلول‌های چربی بزرگتر می‌شوند. اطلاعات پزشکی حاصل از یک مطالعه جدید نشان داده که سلول‌های preadipocyte که پیش ساز سلول‌های چربی هستند، وقتی شما دراز کشیده‌اید یا نشسته‌اید، بسیار سریع‌تر به سلول‌های چربی تبدیل می‌شوند و حتی چربی بیشتری تولید می‌کنند. نتایج این مطالعه در مجله پزشکی (فیزیولوژی سلولی آمریکا) منتشر شده است. مطالعه دیگری که نتایج آن در مجله پزشکی کالج کاردیولوژی آمریکا منتشر شد، ثابت کرد احتمال حمله‌ قلبی در مردانی که روزانه ۲ ساعت یا بیشتر از ۲ ساعت در جلوی تلویزیون نشسته‌اند، دو برابر مردانی بود که ساعات کمتری تلویزیون می‌بینند و احتمال مرگ به هر علت در مردانی که ۴ ساعت یا بیشتر بی‌تحرک هستند، ۵۰ درصد بالاتر بوده است.

خبر بدتر این است که محققان می‌گویند آثار مخربی که بی تحرکی بر بدن می‌گذارد را نمی‌توان با ورزش کردن خنثی کرد. یعنی شما نمی‌توانید ساعت‌ها دراز کشیدن در مقابل تلویزیون را با این بهانه که در همان روز ورزش کرده‌اید توجیه کنید. حتی یک ساعت تمرین کردن در باشگاه یا ورزش شدید مانند دویدن یا دوچرخه سواری، اثرات مخربی که ساعت‌ها بی‌تحرکی بر روی بدن شما می‌گذارد را خنثی نخواهد کرد. بهترین پزشکان توصیه می‌کنند برای حفظ سلامتی‌تان، زمان چنین فعالیت‌های کم تحرکی مانند تماشای تلویزیون، انجام بازی‌های ویدیویی یا گشت زدن در اینترنت را به یک ساعت یا کمتر از یک ساعت در روز محدود کنید.

منبع: fitnessmagazine

مطالب مرتبط:

نشستن طولانی مدت برای بیماران قلبی خطرناک است

اعتیاد به تماشای تلویزیون، مغز را کند می‌کند!

 

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *