اعتیادهای عجیب و غریب!

معمولا وقتی صحبت از اعتیاد می‎شود، مواد مخدر یا سیگار و الکل به ذهن می‌آید. اما چیزهای مختلفی هستند که می‌توانند افراد را به خود معتاد کنند. در این مطلب به تعدادی از این اعتیادآورهای عجیب و غریب اشاره شده است.  ۱- موبایل: همیشه و همه جا با خود می‌برید و هر چند دقیقه یکبار آن را چک می‌کنید. کسی را که در کنارتان هست یا افرادی را که با آنها غذا می‎خورید نادیده می‌گیرید و به آنها توجهی نمی‌کنید که مبادا پیغامی را که به گوشی شما رسیده از دست بدهید. محققان در حال بررسی هستند که آیا موبایل یا تبلت شما می‎تواند شما را تبدیل به معتاد دیجیتال کند یا خیر.

۲- قهوه: می‌دانستید کافئین می‌تواند مثل یک ماده مخدر باشد؟ به محض اینکه از خواب بیدار می‎شوید باید قهوه بنوشید؟ بدون نوشیدن آن سرحال نمی‎شوید؟ ترک کردن قهوه حدود ۷ تا ۱۰ روز طول می‌کشد. اما برترین پزشکان می‎گویند اگر در مصرف آن زیاده‌روی نکنید این اعتیاد برای شما مضر نخواهد بود.

اعتیادهای عجیب و غریب!

۳- شکلات و شیرینی: گاهی اوقات افراد نمی‎توانند خوردن شیرینی‌جات را متوقف کنند. این مواد غذایی پر از کربوهیدرات، چربی و قند می‎توانند اثری شبیه مواد مخدر روی مغز داشته باشند. خوردن بی رویه شیرینی و شکلات علاوه بر اعتیاد آور بودن سبب مشکلات زیادی برای سلامتی نیز می‌‏شود.

۴- خرید کردن: اگر چیزهایی را می‎خرید که به آنها نیازی ندارید و این اتفاق زیاد برای شما می‌افتد، احتمالا شما به دنبال ترشح ماده شیمیایی دوپامین در مغزتان هستید. این ماده باعث می‎شود حس خوبی پیدا کنید یا مشکل اضطراب دارید. گاهی اوقات هم اصلا برای خرید کردن بیرون نمی‎روید و به راحتی تعداد زیادی اجناس را اینترنتی می‎خرید که می‎تواند باعث مشکلات اقتصادی و اجتماعی زیادی شود. 

۵- جراحی پلاستیک: بعضی افراد دائم در مورد شکل و ظاهر خود اشتغال فکری دارند و دائما خود را به تیغ جراحان پلاستیک  و زیبایی می‌سپارند. اکثر این افراد از اختلال بد ریخت انگاری بدن رنج می‎برند. این مشکل به خاطر مواد شیمیایی خاصی در مغز ایجاد می‌‏شود که این مواد در اعتیاد به مواد مخدر هم نقش دارند. 

منبع: www.webmd.com

مطالب مرتبط: 

چگونه از اعتیاد فرزندمان جلوگیری کنیم؟

اعتیاد به الکل

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *