bاضطراب بیشتر به سراغ زنان می‌آید؟ · سامانه جامع اطلاعات پزشکی
اضطراب بیشتر به سراغ زنان می‌آید؟

اطلاعات پزشکی حاصل از پژوهش‌های محققان انگلیسی دانشگاه کمبریج نشان می‎دهد زنان دو برابر مردان در معرض ابتلا به اختلال اضطرابی هستند. اختلال ا‌ضطرابی زندگی روزمره را بسیار دشوار می‎کند و از آنچه تصور می‌شد بسیار فراگیرتر است. برآورد شده است که در اروپا از هر صد نفر چهار نفر دچار ا‌ضطراب هستند. این وضعیت در آمریکا بدتر است و از هر صد نفر ۸ نفر دچار ا‌ضطراب هستند.

اضطراب

احساس نگرانی، تشویش، ترس و دلهره‎ای که فرد به مدت طولانی تجربه کند یا مکررا رخ دهد. به طوری که کارهای روزانه و عادی را مختل کند، اختلال ا‌ضطرابی محسوب می‎شود. اضطراب مزمن با علائم فیزیکی نیز همراه است. فشار خون بالا، حالت تهوع و بی‎خوابی یا کم‎خوابی از بارزترین نشانه‎های جسمانی آن است. در این مرحله ا‌ضطراب به بیماری تبدیل شده و این امکان برای پزشکان وجود دارد که نوعی خاص از اختلال ا‌ضطرابی را تشخیص دهند. اختلالات اضطرابی شامل وسواس، حمله هراس یا پنیک، فوبی یا ترس‌های خاص و ا‌ضطراب فرگیر است. ا‌ضطراب ممکن است باعث بیماری‎های دیگر از جمله اختلالات روانی دیگر شود، خطر اقدام به خودکشی را بالا ببرد و اصولا اختلالی است که هزینه آن برای جامعه بسیار بالاست.

تحقیقات نشان داده است که زنان در سراسر جهان دو برابر در معرض خطر ابتلا به اختلال ا‌ضطرابی قرار دارند. این مسئله ممکن است ناشی از نوسانات هورمونی باشد یا ممکن است به دلیل نقش سنتی زنان در نگهداری از فرزندان باشد. علاوه بر زنان، جوانان زیر ۳۵ سال و افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن بیشتر در خطر ابتلا به این بیماری هستند. به عنوان مثال ۳۲% از افرادی که مبتلا به بیماری ام‌اس هستند و همچنین ۲۳% از بیماران مبتلایان به سرطان دچار اختلال اضطرابی هستند. در این تحقیق آمده که زنان باردار درست قبل و بعد از زایمان بیشتر در معرض ابتلا به اختلال وسواسی جبری (OCD) هستند.

منبع: salamatnews.com

مطالب مرتبط: 

آیا ا‌ضطراب می‎تواند مزیتی هم داشته باشد؟

اگر ا‌ضطراب دارید، ترشی بخورید

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *