اضافه وزن در بارداری خطر مرگ نوزاد را افزایش می‎دهد

افزایش وزن در دوران بارداری و قبل از آن از عوامل مهم بروز دیابت بارداری و فشار خون بالاست. اطلاعات پزشکی حاصل از یک مطالعه جدید می‌گوید در زنان باردار که دچار اضافه وزن قبل از حاملگی یا در دوران حاملگی می‎شوند، حتی اگر روند این افزایش وزن بسیار آهسته باشد، احتمال مرگ نوزاد در سال اول زندگی افزایش می‎یابد. 

این مطالعه توسط برترین پزشکان سوئدی به سرپرستی پروفسور (Sven Cnattingius) انجام شده است و نتایج آن در مجله پزشکی لنست به چاپ رسیده است. بهترین پزشکان در این تحقیقات اعلام کردند حتی اگر مادر در حاملگی اول وزن نرمال داشته است و در فاصله بین حاملگی اول و دوم دچار اضافه وزن شده باشد، این اضافه وزن خطر مرگ نوزاد دوم در سال اول زندگی افزایش می‎دهد. اخبار پزشکی حاکی از افزایش تعداد زنان باردار در ۱۰ سال گذشته است و تعداد بیشتری از زنان باردار مشکل چاقی و اضافه وزن در دوران حاملگی یا قبل از باردار شدن دارند که این مسئله عوارض خطرناکی برای سلامت خود مادر و کودک دارد. 

بارداری

از طرف دیگر افزایش وزن ناکافی و کم در دوران بارداری هم منجر به کمبود وزن نوزاد در هنگام تولد می‎شود. بنابراین نکته کلیدی، افزایش وزن به مقدار مناسب در دوران حاملگی است. افزایش وزن مجاز در این دوران بستگی به وزن قبل از حاملگی و شاخص توده بدنی (BMI) دارد که این شاخص با توجه به وزن و قد هر فرد تعیین می‎شود. BMI از تقسیم وزن (کیلوگرم) بر مجذور قد (متر) حاصل می‎شود. برای مثال اگر ۱.۶۵ متر قد و ۵۵ کیلوگرم وزن دارید، باید ۵۵ را تقسیم بر ۱.۶۵×۱.۶۵ کنید که جواب یا همان BMI شما ۲۰.۲ خواهد شد. مطالعات این دانشمندان نشان داده است مادرانی که ۴ واحد افزایش شاخص توده بدنی (BMI) که معادل ۲۴ پوند و حدود ۱۲ کیلوگرم است، در بین دو حاملگی خود داشتند، احتمال مرگ نوزادشان در ۴ هفته اول بعد از تولد ۵۰ درصد افزایش یافته است. 

افزایش وزن مناسب برای مادران در دوران حاملگی به این شرح است:

  • مادران لاغر که کمبود وزن دارند (BMI کمتر از ۱۸/۵) باید حدود ۱۲ تا ۱۸ کیلو افزایش وزن داشته باشند. 
  • مادران با وزن نرمال (BMI بین ۱۸/۵ تا ۲۴/۹) باید حدود ۱۱ تا ۱۶ کیلو افزایش وزن داشته باشند.
  • مادرانی که اضافه وزن دارند (BMI بین ۲۵ تا ۲۹/۹) باید حدود ۷ تا ۱۶ کیلو افزایش وزن داشته باشند.
  • مادران چاق (BMI بالاتر از ۳۰) باید حدود ۵ تا ۹ کیلو افزایش وزن داشته باشند. 

منبع: www.medicalnewstoday.com

مطالب مرتبط: 

تغذیه در ماههای مختلف بارداری

رابطه جنسی در دوران بارداری

گیاهخواری و بارداری

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *