تکنیک‌های روانشناسی برای استقبال از پیری

با توجه به تمایل انسان به زیبایی و جوانی و ترس از تغییرات بزرگ در زندگی، به مرور که سن بالا می‎رود و پیری به سراغمان می‌آید، احساس ناامیدی و یأس هم در ما بیشتر می‎شود. در این مطلب راهکارهایی برای غلبه بر این احساسات منفی ارائه می‌کنیم.

دوران پیری

پیری موهبت‌هایی هم دارد. هر چه پیرتر می‎شویم، عاقل‌تر و با تجربه ‌تر می‌شویم. بخشش و گذشت‌مان بیشتر می‎شود. نگاهمان به شرایط زندگی بیشتر خاکستری می‌شود تا سیاه و سفید! به هدف‌های شخصی خودمان کمتر فکر می‌کنیم و بیشتر به فکر مسائل اجتماعی هستیم. سعی می‌کنیم بیشتر از زندگی لذت ببریم.

پیری را یک مسئله شخصی نکنید: این قانون طبیعت است و همه انسان‌ها پیر می‎شوند. این اتفاقی است که برای همه می‌افتد پس شما تنها نیستید. هر چند بعضی افراد با سرعت بیشتری به پیر می‎شوند و بعضی‌ها با سرعت کمتر پیر می‎شوند ولی در آخر همه این دوران و احساسات آن را تجربه می‌کنند.

کلی نگر باشید: طولانی ترین عمر یک انسان معادل یک ثانیه از ساعت کیهانی است. اگر فکر کنیم ما انسان منحصر به فردی هستیم و از دیگران مهم‎تر هستیم، زندگی را باخته‌ایم. اگر نگاهمان به جای وجود فیزیکی خودمان به حیات در کره زمین در طول بیلیون‌ها سال و کل کائنات باشد، از شر استرس‌ها و نگرانی‎های بیهوده خلاص می‎شویم و به دنیای بزرگتر و زیباتری پا می‎گذاریم.

شوخی کنید: شوخی کردن باعث می‌شود پیر شدن را جدی نگیرید. شوخی درباره مشکلات این دوران مثل چین و چروک پوست یا دولا راه رفتن، غرغر کردن و بد خلقی های این دوران به پذیرش این دوران و کم کردن بار منفی آن کمک خواهد کرد.

منبع: مجله موفقیت

 مطالب مرتبط: 

شکر باعث پیری پوست می‎شود!

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *