استفاده از لپ‌تاپ باعث ناباروری مردان می‎شود!

آقایان اغلب تصور می‌کنند تعداد سلول‌های اسپرم حرف اول را در خصوص مسئله باروری می‌زند. این در حالی است که کیفیت سلول‌ها نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. در این مطلب به چند دلیل عجیب و غریب ناباروری مردان که اغلب نادیده گرفته می‎شود، اشاره می‎کنیم. 

استفاده از لپ‌تاپ باعث ناباروری مردان می‎شود!

استفاده از لپ‌تاپ 
قرار دادن لپ تاپ بر روی پا حین کار کردن با آن باعث گرم شدن کشاله ران و نواحی مجاور شده و باعث کاهش تولید اسپرم‌ها می‌شود. علاوه بر این، شبکه بی‌سیم یا وای فای (Wi-Fi) لپ‌تاپ فرآیند اسپرم‌زایی را دچار مشکلات جدی می‌کند. دانشمندان برای بررسی این موضوع ۲۹ نمونه اسپرم را در مجاورت یک لپ‌تاپ قرار داده و با شبکه بی‌سیم آن به مدت چهار ساعت عملیات دانلود و آپلود را انجام دادند. محققان پس از بررسی نمونه‌ها متوجه شدند DNA اسپرم‌ها دچار آسیب شده و از تحرکشان کاسته شده است.
استفاده از سونا
یکی از توصیه‌هایی که اغلب از سوی پزشکان به مردان نابارور ارائه می‌شود، دوری از محیط‌های گرم است. سونا روشی شناخته شده برای دفع سموم بدن است. با این حال، محققان ایتالیایی اخیراً به آثار منفی این روش سم‌زدایی در خصوص باروری آقایان اشاره کرده‌اند. آنان با مطالعه ۱۰ مرد سالم دارای متوسط سن ۳۰ سال متوجه شدند استفاده ۱۵ دقیقه‌ای از سونا، هفته‌ای دو بار و به مدت ۳ ماه باعث کاهش تولید اسپرم می‌شود. این آثار منفی در مردان مورد آزمایش ۶ ماه پس از ترک سونا برطرف شد.
قرار گرفتن در معرض حشره‌کش‌ها
حشره‌کش‌ها را می‌توان مسبب عوارضی چون نقص جنین، آسیب دستگاه عصبی، سرطان و حتی کاهش تعداد اسپرم‌ها دانست. محققان بر این باورند پیرتروئیدها و ارگانوفسفات‌ها که در اکثر حشره‌کش‌ها یافت می‌شوند، باعث کاهش کیفیت سلول‌های اسپرم می‌شوند.
خوردن گوشت فرآوری شده
گوشت‌های فرآوری شده مثل سوسیس و کالباس تعداد اسپرم‌ها را کاهش می‌دهد. محققان دانشگاه هاروارد با بررسی عادت‌های غذایی آقایان متوجه شدند مصرف روزانه گوشت‌های فرآوری شده شکل اسپرم‌ها را از حالت عادی خارج می‌کند. این در حالی است که مصرف مقادیر کافی از گوشت ماهی به کیفیت سلول‌های اسپرم می‌افزاید.
فشارهای عصبی
فشار عصبی سلامت عمومی انسان را به خطر می‌اندازد. محققان در یک مطالعه دریافتند استرس تاثیر منفی روی باروری مردان دارد. در این تحقیق افراد با توجه به رویدادهای مهم زندگی‌شان مورد بررسی و غربالگری قرار گرفتند. نتایج نشان داد مردانی که اتفاقات تنش‌زایی را در زندگی تجربه می‌کنند، به درجاتی از ناباروری دچار می‌شوند. 
منبع: yjc.ir
مطالب مرتبط: 

سن بالای مردان عامل مهم ناباروری‎ها

مهمترین دلایل ناباروری مردان

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *