استفاده از یخ برای چربی سوزی

همه ما می‎دانیم که کمپرس یخ برای برطرف کردن التهاب مفید است. حتما دیده‌اید که در هنگام آسیب‌های ورزشی روی ناحیه آسیب دیده یخ می‌گذارند تا درد و ورم را تسکین دهند. اما محققان در مطالعات جدید دریافتند که یخ برای کاهش وزن و چربی سوزی هم می‎تواند مفید باشد.

یخ برای چربی سوزی

قرار دادن  یخ روی یک محدوده‌ی چربی‌دار مثل ران یا شکم تنها به مدت ۳۰ دقیقه، می‌تواند آن کالری‌هایی که سوزاندنشان خیلی سخت است را تحریک کرده و بسوزاند. به طور کلی دو نوع بافت چربی در بدن وجود دارد. چربی سفید که ما آنرا به شکل شکم یا ران چاق می‌بینیم، این چربی از طریق خون جریان دارد تا به عضلات سوخت رسانی کند. نوع دوم چربی قهوه‌ای که توسط بدن برای تولید گرما استفاده می‌شود.

اطلاعات پزشکی حاصل از مطالعات محققان دانشگاه پزشکی کنتاکی در لکسینگتون ثابت کرده است زمانی که چربی سفید خیلی سرد شود، می‌تواند تبدیل به نوعی چربی قهوه‌ای شود، و نام این نوع چربی بژ است. چربی بژ هم می‌تواند مثل چربی قهوه‌ای برای تولید حرارت استفاده شود. نمونه‌های گرفته شده از افراد شرکت کننده در این مطالعه نشان داد در زمستان چربی قهوه‌ای یا بژ بیشتری در بدن وجود دارد. زیرا بدن در زمستان باید حرارت تولید کند بنابراین چربی‎های سفید را به چربی بژ و قهوه‌ای تبدیل می‌کند. به همین دلیل است که  مردم در طول زمستان تمایل بیشتری به مصرف غذاهای چرب دارند، چرا که در آن زمان چربی‌های سفید علاوه بر نیرو دادن به عضلات برای گرم کردن بدن هم مورد استفاده قرار می‌گیرند.

محققان این مطالعه می‌گویند افراد چاق قادر نیستند همچون افراد لاغر چربی‌های سفید را به چربی بژ تبدیل کنند. اما براساس این یافته ها با کاهش چند درجه از حرارت هوا می‌توانید  چربی سوزی کنید و لاغر شوید! معمولا هم در خانه و محل کار دمای هوا بیش از اندازه گرم است، بدن ما به طور طبیعی برای گرم نگه داشتن خودش کالری‌ نمی‌سوزاند. بنابراین  توصیه می‌کند که چند ساعتی در روز ترموستات را کم کنید و دمای خانه‌تان را بین ۱۵ و ۱۷ درجه‌ی سانتی‌گراد تنظیم کنید.

منبع: fitnessmagazine

مطالب مرتبط:

پیکر تراشی

بهترین غذاهای چربی سوز

بدون ورزش کردن چربی سوزی کنید!

چطور وقتی در خواب هستید، چربی سوزی کنید؟

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *