با استرس کودکان چه کنیم؟

با استرس کودکان چه کنیم؟

گاهی اوقات کودکان با دردها و ناراحتی‎های مختلفی مثل معده درد به پزشک مراجعه می‎کنند اما علت بعضی از این دردها استرس کودک و ناراحتی‎های روحی است نه جسمی. گاهی اوقات کودکان به دلیل اینکه والدین آنها استرس دارند، دچار استرس می‎شوند. آنها می‌بینند والدین آنها چگونه رفتار می‎کنند و نگرانی آنها را جذب می‌کنند. 

 با استرس کودکان چه کنیم؟

بسیاری از والدین وجود استرس در کودکان را تشخیص نمی‎دهند. استرس کودکان ممکن است نشانه‌های فیزیکی مثل سردرد، خستگی، مشکلات خواب و ناراحتی معده داشته باشد. با استفاده از این روش‌ها می‌توانید استرس کودکان را کاهش دهید:

  • مطالعات نشان داده گوش کردن به موسیقی ملایم تعداد ضربان قلب کودکان را کم کرده، احساس درد را کاهش می‎دهد و باعث کاهش اضطراب و نگرانی می‎شود.
  • همراه با کودکان ورزش کنید. ورزش کردن باعث می‎شود در بدن هورمون اندورفین ترشح شود. این هورمون به کاهش استرس کمک می‎کند.
  • مطمئن شوید کودکتان به اندازه کافی می‎خوابد. کمبود خواب باعث بدخلق شدن کودک می‎شود و استرس و نگرانی را افزایش می‎دهد.
  • فراموش نکنید با کودکان صحبت کنید. فقط زمانی با آنها صحبت کنید که آنها می‎خواهند صحبت کنند. نه زمانی که شما می‎خوهید. تلفن همراه را کنار بگذارید و با کودک خود گپ بزنید. اگر چیزی گفت که شما را متعجب کرد، واکنش شدیدی نشان ندهید. می‎توانید صحبت را با اتفاقاتی که در آن روز برایتان افتاده شروع کنید.

منبع: www.webmd.com

مطالب مرتبط:

راهکارهایی برای مدیریت استرس

آیا تغذیه بر سلامت روحی و روانی ما تاثیر دارد؟

 

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *