چرا استرس باعث حمله صرع می‎شود؟

استرس و اضطراب از محرک‎های شناخته شده برای افزایش تعداد و شدت حملات تشنجی در بیماران مبتلا به صرع هستند. محققان در مطالعات جدید خود درباره این که چرا استرس می‎تواند باعث بروز تشنج در این بیماران شود، تحقیق و بررسی کردند و ادعا می‌کنند یک قدم به کشف راه متوقف کردن این حملات تشنجی نزدیک‎تر شده‌اند. 

چرا استرس باعث تشنج در بیماران مبتلا به صرع می‎شود؟

متخصصان مغز و اعصاب به این بیماران توصیه می‎کنند از قرار گرفتن در شرایط استرس‌زا اجتناب کنند تا دچار حملات تشنجی نشوند. اما استرس در زندگی روزمره بسیار شایع است و اجتناب از مواجه شدن با استرس تقریبا غیرممکن است. بنابراین باید به دنبال یک راه درمانی دیگر برای جلوگیری از حمله برای این بیماران بود. اما از آن جایی که محققان نمی‎دانستند استرس چطور باعث بروز تشنج می‎شود، پیدا کردن راه درمانی برای این بیماران بسیار مشکل بوده است. اما دکتر مایکل پولتر Michael O. Poulter و همکارانش از دانشگاه انتاریوی غربی کانادا ادعا  می‌کنند در تحقیقات اخیر خود به پیدا کردن راه درمان این تشنج‌ها نزدیک‎تر شده‌اند. 

افزایش فعالیت بخشی از مغز به نام (piriform cortex) باعث بروز تشنج در این بیماران می‎شود و استرس باعث افزایش فعالیت در این قسمت مغز می‌شود. ماده شیمیایی CRF که یک انتقال دهنده عصبی در مغز است و باعث انتقال پیام بین سلول‎های عصبی می‎شود، مسئول تنظیم رفتارها در پاسخ به استرس و اضطراب است. محققان کانادایی در آزمایش روی مغز موش‌ها دریافتند ترشح ماده شیمیایی CRF در هنگام استرس روی مغز موش‌های مبتلا به صرع باعث افزایش فعالیت در قسمت piriform cortex (قشر گلابی شکل) مغز و در نتیجه بروز تشنج می‌شود. بنابراین محققان می‌گویند می‎توان امیدوار بود در آینده نزدیک با داروهایی که ماده CRF را مهار می‎کنند، از بروز حملات تشنجی در بیماران صرعی جلوگیری کرد.  

منبع: medicalnewstoday

مطالب مرتبط:

درمان بیماری صرع

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *