ازدواج اینترنتی، درست یا غلط؟

با توجه به نبود فرهنگ درست استفاده از فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی در کشورمان بخش قابل توجهی از ازدواج‌هایی که بر مبنای آشنایی اینترنتی رقم می‌خورد در کوتاه‌مدت به جدایی ختم می‌شود. هرچند روش‌های سنتی در جامعه در حال فراموش شدن است، اما از یاد بردن این روش‌ها بدون یافتن جایگزین مناسب سبب ایجاد مشکلات تازه‌ای برای خانواده‌ها می‌شود.

ازدواج اینترنتی، درست یا غلط؟

معمولا افراد با هویت‌های جعلی در سایت‌های همسریابی ثبت‌نام می‌کنند. شخص در فضای مجازی خود را به شکلی معرفی می‌کند که تمام نقاط قوتش را به تصویر می‌کشد. در چنین محیطی معمولا افراد درباره خصوصیات اخلاقی، اقتصادی و تحصیلی خود ۸۰ درصد دروغ می‌گویند چرا که می‌خواهند خود را بهتر و بالاتر از واقعیت نشان دهند. بنابراین بی‌دلیل نیست که بیشتر پروفایل‌های ایجاد شده از سوی اشخاص پر است از اطلاعات و ویژگی‌هایی مانند تحصیلات عالی، خانواده سرشناس، ورزشکار و خانواده دوست. تعداد آنهایی که به دلیل بی احتیاطی در فضای مجازی آسیب‌دیده‌اند کم نیست، اما قابل تامل‌تر این که افراد تمایلی ندارند از اشتباهات خود یا دیگران عبرت بگیرند، برای نمونه این روزها در سایت‌های همسریابی این طنز رواج دارد که اغلب افرادی که با نیت سوءاستفاده اما در قالب پیشنهاد ازدواج پیشقدم می‌شوند ادعا می‌کنند این اولین بار است که به شخصی پیشنهاد ازدواج می‌دهند و در واقع طرف مقابل اولین شخص و شانس آنهاست. اگر کاربران در فضای مجازی اندکی منطقی باشند براحتی درک خواهند کرد که طرف مقابلشان چه نیتی دارد.

عزت‌نفس پایین و نداشتن اعتماد به نفس دلیل برخی افراد برای استفاده از فضای مجازی برای ازدواج است، بیشتر افراد ادعا می‌کنند دلیلشان این است که اگر در فضای مجازی پذیرفته نشوند، صدمه روحی نمی‌بینند چون دوستان و آشنایان در جریان قرار نمی‌گیرند و همه چیز محدود به فضای مجازی می‌شود. در واقع بیشتر افراد از این می‌ترسند که برچسب شکست خورده به آنها زده شود به همین دلیل ترجیح می‌دهند خواستگاری آنها در فضای مجازی رقم بخورد تا اگر جواب منفی بود افراد زیادی از آن مطلع نشوند. اما هستند اشخاصی که دلایل دیگری برای این کار دارند. برخی کارشناسان نیز بر این باورند سختگیری‌های زیاد خانواده‌ها یا افراط‌هایی که انجام می‌شود نیز بخشی از علل گرایش جوانان به همسریابی از طریق فضای مجازی است.

بیشتر پرونده‌های طلاق توافقی به دلیل آشنایی‌هایی است که در محیط‌هایی مانند فضای مجازی، خیابان یا پارک شکل گرفته است. شاید در نگاه اول افراد به یکدیگر علاقه‌مند شوند، اما چون آنها آن طور که باید از عقاید و تفکر یکدیگر مطلع نمی‌شوند ازدواج شان به طلاق ختم می‌شود. با توجه به اظهارنظر کارشناسان می‌توان گفت روش‌های سنتی ازدواج در جامعه دیگر کارایی‌های گذشته را ندارد. به همین دلیل برخی جوانان برای استفاده از فضای مجازی پیشقدم می‌شوند. باید از مسئولان خواست با بومی‌سازی شبکه‌های همسریابی امکان مناسبی را برای ازدواج جوانان فراهم کنند. همچنین باید سازوکاری ایجاد شود تا جوانان راحت‌تر بتوانند از خدمات مشاوره پیش از ازدواج بهره ببرند، زیرا نبود فرهنگ استفاده از این خدمات، هزینه‌بر بودن آن و نبود نظارت دقیق بر دفاتر مشاوره سبب شده افراد تمایل زیادی به انجام مشاوره پیش از ازدواج نداشته باشند.

منبع: salamatnews.com

مطالب مرتبط: 

عواقب احساسی رابطه جنسی قبل از ازدواج!

شناخت پیش از ازدواج

 
 
 
 
 

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *