ارتباط چاقی با سرطان سینه و لوزالمعده!

دانشمندان معتقدند چاقی می‎تواند احتمال بروز سرطان سینه و لوزالمعده را افزایش دهد. افرادی که اضافه وزن دارند بیشتر مستعد رشد انواع تومورها در بدن هستند. محققان اعتقاد دارند اطلاعات پزشکی به دست آمده از این تحقیقات می‎تواند در آینده نزدیک برای کشف روش‌های درمان و پیشگیری از این نوع سرطان‌ها و انواع دیگر آن مفید واقع شود. 

چاقی و سرطان

محققان آمریکایی آزمایشگاه تومور شناسی در بیمارستان ماساچوست بوستون اعتقاد دارند که مکانیسم جدید کشف شده در مورد تاثیر چاقی بر این دو نوع سرطان ممکن است در مورد گسترش تومورها در انواع دیگر سرطان‌ها نیز به همین شکل عمل کند.  اطلاعات پزشکی می‎گوید بیش از نیمی از افرادی که سرطان سینه یا لوزالمعده (پانکراس) آنها تشخیص داده می‎شود، دارای اضافه وزن یا چاقی هستند. در تحقیقات آزمایشگاهی روی حیوانات و نمونه تومورهای  انسانی، محققان دریافتند در افراد چاق سطح هورمونی به نام (PlGF) بیشتر است. محققان این مطالعه دریافتند این پروتئین روی فعالیت سلول‌های سیستم ایمنی بدن تاثیر می‎گذارد و باعث رشد تومورها می‎شود. محققان اعتقاد دارند هدف قرار دادن این پروتئین ممکن است بتواند از ابتلا به این بیماری در افراد چاق پیشگیری کند. 

محققان در آزمایش روی موش‌ها متوجه شدند با مسدود کردن این پروتئین، رشد تومورها در سرطان سینه و پانکراس متوقف می‎شود. البته این تاثیر روی تومورها فقط در موش‌های چاق مشاهده شد و اثری روی موش‌های لاغر نداشت. البته باید توجه داشت همیشه آزمایش روی نمونه‌های حیوانی دقیقا همان نتایج را در مورد انسان‎ها نخواهد داشت و تحقیقات بیشتر و کامل تری در این مورد باید صورت بگیرد. نتایج این مطالعه در مجله پزشکی (Clinical Cancer Research) منتشر شده است. 

منبع: webmd.com

مطالب مرتبط: 

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *