bارتباط لقاح آزمایشگاهی و سرطان تخمدان! · سامانه جامع اطلاعات پزشکی
ارتباط لقاح آزمایشگاهی و سرطان تخمدان!

اطلاعات پزشکی بدست آمده از یک مطالعه جدید نشان می‎دهد زنانی که برای بارداری از روش لقاح آزمایشگاهی (IVF) استفاده کرده‌اند بیشتر از کسانی که از این روش درمانی استفاده نکرده‎اند در معرض ابتلا به سرطان تخمدان (Ovarian Cancer) قرار دارند.  

سرطان تخمدان

بهترین پزشکان و محققان دانشگاه کالج لندن می‎گویند ابتلا به بیماری آندومتریوز (به معنی وجود غدد آندومتریال در بیرون از آندومتر و عضله رحم است.) و سایر بیماری‌ها و مشکلات سلامتی زمینه ساز ابتلا به این سرطان در زنان است. اما امکان این که لقاح آزمایشگاهی هم از عوامل زمینه ساز باشد وجود دارد. اطلاعات پزشکی نشان می‎دهد این بیماری در رده پنجم مرگ و میر ناشی از سرطان در میان زنان و اولین رتبه را در میان سرطان‌های دستگاه تناسلی زنان در آمریکا دارد. 

این مطالعه روی ۲۵۵۷۸۶ زن در انگلیس، ویلز و اسکاتلند که لقاح آزمایشگاهی انجام داده بودند، صورت گرفت. این تحقیقات حدود ۹ سال طول کشید و در پایان این دوره ۳۸۶ نفر از این زنان به سرطان تخمدان مبتلا شده بودند. محققان همچنین دریافتند که زنانی که با وجود استقاده از این روش درمانی ناباروری آنها درمان نشده و باردار نشدند بیشتر در خطر ابتلا به این بیماری هستند. همچنین زنانی که هنگام انجام لقاح آزمایشگاهی سن کمتری داشتند بیشتر در معرض خطر هستند. ریسک بالاتری برای ابتلا به بیماری در میان زنانی که بیشتر از یک دوره درمان روی آنها انجام شده دیده نشده است. همچنین ریسک بیشتر برای زنانی که درمان‎ها و داروهای ناباروری برایشان تجویز شده به دلیل اینکه همسرشان دچار مشکل ناباروری بوده است، وجود ندارد.

البته باید توجه داشت که این مطالعه در مورد ریسک بسیار کمی برای ابتلا به بیماری صحبت می‎کند. یعنی انجام لقاح آزمایشگاهی احتمال ابتلا به بیماری را به میزان خیلی کمی افزایش می‎دهد. این زنان یک سوم بیشتر از سایر زنان در معرض خطر هستند. دانشمندان معتقدند عاملی که بیشترین تاثیر را در افزایش احتمال ابتلا به بیماری دارد، طولانی بودن مدت زمان قاعدگی در زنان است برای مثال افرادی که هرگز باردار نشده‌اند بیشتر در معرض خطر هستند. 

منبع: www.webmd.com

مطالب مرتبط: 

نقش تغذیه در درمان سرطان

علائم سرطان

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *