ارتباط دور کمر با ابتلا به سرطان پروستات!

اطلاعات پزشکی حاصل از تحقیقات دانشمندان انگلیسی نشان می‌دهد اندازه دور کمر مردان با احتمال ابتلا به سرطان پروستات مرتبط است. محققان بر این باورند مردانی که اندازه دور کمرشان بیشتر از ۳۷ اینچ (۹۴ سانتی متر) است، بیشتر در معرض ابتلا به سرطان پروستات قرار دارند.

ارتباط دور کمر با ابتلا به سرطان پروستات!

در این مطالعه که توسط محققان دانشگاه آکسفورد صورت گرفته است، ۱۴۰ هزار مرد ساکن در ۸ کشور اروپایی مورد بررسی قرار گرفتند. نتایج این تحقیقات نشان داد افزایش ۴ اینچ (حدود ۱۰ سانتی متر) دور کمر، احتمال ابتلا به سرطان پروستات را ۱۳ درصد افزایش می دهد. اندازه دور کمر بیشتر از ۹۴ سانتی متر در مردان احتمال ابتلا به سرطان پروستات و بیماری های دیگر را افزایش می دهد، در مورد زنان اندازه دور کمر بیش از ۸۰ سانتی متر، احتمال بروز انواع سرطان و بیماری های قلبی را افزایش می دهد. محققان احتمال می دهند که افزایش احتمال ابتلا به سرطان و ارتباط آن با چاقی، به دلیل هومون های خاص موجود در سلول های چربی باشد که باعث ابتلا به سرطان می‎شوند. نتایج این تحقیقات در اجلاس چاقی اروپا در گوتنبرگ سوئد مطرح شده است.

شاخص توده بدنی و اندازه دور کمر از مهمترین فاکتورهای ابتلا به سرطان پروستات تهاجمی است. شاخص توده بدنی (BMI) مهمترین فاکتور در تعیین وزن طبیعی، اضافه وزن و چاقی است. شاخص توده بدنی با تقسیم وزن (به کیلوگرم) بر توان دوم قد (به متر) به دست می آید. اگر شاخص توده بدنی بین ۱۸.۵ تا ۲۴.۹ باشد، یعنی وزن فرد طبیعی است. عدد بزرگتر و مساوی ۲۵، نشان دهنده اضافه وزن است. عدد ۳۰ به بالا نشان دهنده چاقی است. از آنجایی که شاخص توده بدنی یکی از معیارهای سلامتی است، دانستن آن برای هر فرد ضروری است.

منبع: salamatnews.com

مطالب مرتبط: 

رابطه جنسی، خطر سرطان‎پروستات را کاهش می‎دهد!

چای سبز سرطان‌پروستات را درمان می‌کند

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *