ارتباط خال‌های دست راست و سرطان پوست!

اطلاعات پزشکی بدست آمده از یک مطالعه جدید می‌گوید شمارش خال‌های روی بازوی دست راست می‌تواند سریع‌ترین راه بررسی احتمال ابتلا به سرطان پوست یا ملانوما باشد.

 سرطان پوست

بهترین پزشکان و دانشمندان انگلیسی دریافتند که بین تعداد خال‌ها در بدن و شانس ابتلا به ملانوما که خطرناک‌ترین نوع سرطان پوست است، وجود دارد. این محققان می‌گویند اگر بیشتر از ۱۱ خال روی دست راست خود دارد یعنی بیش از ۱۰۰ خال در کل بدن دارید و این یعنی شانس بیشتر برای ابتلا به ملانوما. برای اینکه بتوانیم خال‌ها را بشماریم ابتدا باید تفاوت خال و کک و مک را بدانیم. خال یک بافت رنگدانه‌ای برآمده است که بیش از ۲ میلی‌متر قطر دارد. خال از ملانوسیت تشکیل شده است. ملانوسیت می‌تواند ملانین تولید کند که رنگدانه‌ ای است که به پوست رنگ می‎دهد. در واقع خال‎ها مجموعه‌ای از سلول‌ها هستند. در حالی که کک و مک مجموعه‌ای از رنگدانه‌ها است. خال‌ها معمولا در ابتدای تولد وجود دارند. اما لکه یا کک و مک به مرور زمان ایجاد می‌شود. وقتی خال را لمس می‌کنیم آن را حس می‌کنیم چون کمی برآمده است. اما لکه‌ها کاملا صاف هستند.

اما چرا دست راست می‎تواند تعداد خال‌های کل بدن را پیش بینی کند. برترین پزشکان تحقیقات زیادی را روی گروه بزرگی از افراد داوطلب انجام دادند تا قسمتی از بدن را برای پیش بینی انتخاب کند. نتایج تحقیقات نشان داد بهترین قسمت بدن برای این کار دست راست است. دلیل اینکه تاکید روی دست راست است احتمالا به این دلیل است که اکثر افراد راست دست هستند و کارهای زیادی با دست راست انجام می‌دهند که ممکن است بیشتر در معرض نور خورشید هم قرار بگیرد.اطلاعات پزشکی این مطالعه نشان داد افرادی که بیش از ۷ خال در دست دارند ۵۰ خال در بدن و افرادی که بیش از ۱۱ خال در دست راست دارند ۱۰۰ خال در بدن دارند. اگرچه ۲۰ تا ۴۰ درصد خال‌ها ممکن است به ملانوما منجر شود. اما اگر بیش از ۵۰ خال در بدن داشته باشید بهتر است در جستجوی پزشک متخصص پوست و مو باشید تا برای بررسی ملانوما معاینه شوید. باید به پوست بدن توجه کنید و اگر تغییراتی مشاهده کردید به پزشک سریعا مراجعه کنید تا در صورت تشخیص ملانوما هر چه سریعتر اقدام به درمان سرطان کنید.

منبع: www.webmd.com

مطالب مرتبط:

سرطان پوست

غذاهای مفید برای درمان سرطان

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *