اختلال شخصیت ضد اجتماعی (جامعه ستیز)

اختلال  شخصیت ضد اجتماعی  یا جامعه ستیز با جرم و خشونت و بزهکاری همراه است. ویژگی اساسی این اختلال رفتارهای مزمن و مستمر تجاوز به حقوق دیگران مثل دزدی، تخریب اموال، ناتوانی در برنامه ریزی برای آینده، عدم انجام تعهدات مالی، ایجاد مزاحمت برای دیگران, دعواها و درگیری‌های فیزیکی است. یکی از ویژگی‌های اساسی این افراد عدم احساس گناه است. 

اختلال شخصیت ضد اجتماعی (جامعه ستیز)

نشانه‌های اختلال  شخصیت ضد اجتماعی  در کودکی به صورت دروغ گفتن، مدرسه گریزی، پرخاشگری، دزدی و فعالیت جنسی دیده می‎شود. این اختلال در مردان بیشتر دیده می‌شود. به این افراد سوسیوپات یا ضد اجتماع هم می‌گویند. این افراد معمولا ظاهر عادی و حتی فریبنده و راضی کننده دارند. ولی سوابق آنها حاکی از اختلال عملکرد در زندگی است. سوء مصرف مواد، تهدید به خود کشی، بی مبالاتی جنسی، بدرفتاری با خانواده از دیگر ویژگی‎های این گروه است. بعضی از دانشمندان وراثت و سطح پایین سروتونین در مغز را از علت‌های این اختلال می‌دانند. فقدان پشیمانی و بی وجدانی از نشانه‌های بارز آنهاست.

اگر افراد دارای شخصیت ضد اجتماعی از حرکت بازداشته شوند (مثل بستری کردن در بیمارستان) همچنین «گروه‌های خود یاری» بیشتر از زندان برای این افراد مفید است. نکته مهم در روان درمانی این افراد ایجاد محدودیت‌های صریح قبل از شروع درمان است. درمان دارویی بیشتر برای بهبود علائم اضطراب،خشم یا افسردگی همراه با رفتار ضد اجتماعی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما چون این افراد اکثرا سوء مصرف الکل و مواد داشته‌اند، باید در تجویز داروها احتیاط کرد.

منبع: آسیب شناسی روانی (سلیگمن و روزنهان) 

مطالب مرتبط: 

اعتیاد به الکل

خودکشی و افسردگی

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *