اختلال بدریخت انگاری بدن

اختلال بدریخت انگاری بدن 

بدریخت انگاری یا خود زشت پنداری Body Dysmorphic Disorder یک اختلال روانشناختی است که در آن فرد نسبت به ظاهر خود بسیار وسواسی است و از ظاهر خود راضی نیست. این افراد اغلب با یک نقص جسمی جزئی که اکثر افراد قادر به دیدن آن نیستند اشتغال ذهنی دارند در نتیجه این افراد همیشه خود را زشت می‌دانند و از برخوردهای اجتماعی تا حد امکان اجتناب کرد و یا به جراحی‌های زیبایی پلاستیک روی می‌آورند تا ظاهر مطلوب‌تری برای خود درست کنند. 

افراد دارای این اختلال هر روز ساعت ها از وقت شان را صرف تماشای وسواسی خود در آینه می کنند تا عیب شان را بررسی کنند. این وسواس زیاد روی ظاهر فیزیکی در نهایت منجر به آسیب دیدن عملکرد شغلی، اجتماعی و حتی زندگی خانوادگی فرد شده و باعث رنج بردن فرد مبتلا می‌شود. BDD یک اختلال روانشناختی مزمن (طولانی مدت) است که شیوع آن بین زنان و مردان برابر است. این بیماری در نوجوانی و یا آغاز جوانی شروع می‌شود. بیشتر مواردی که این افراد در مورد آن نگرانی و مشغولیت ذهنی دارند شامل: پوست مثل آکنه، چین و چروک، لکه، جای زخم، اجزای صورت مثل اندازه و شکل بینی، شکل بدن، چاقی و لاغری است.  

اختلال بدریخت انگاری بدن

علت ایجاد اختلال بدریخت انگاری: 

 علت دقیق این بیماری هنوز مشخص نشده اما مطالعات نشان می‌دهند که ممکن است علت در اندازه و نحوه عملکرد بخش‌های خاصی از مغز باشد که پردازش اطلاعات راجع به ظاهر فرد را انجام می‌دهند. این بیماری معمولا در افراد دارای اختلال های دیگر روانشناختی مثل افسردگی اساسی یا اضطراب روی می‌دهد. عوامل دیگری که ممکن است در ایجاد این اختلال موثر باشند:

  • مشکلات عاطفی دوران کودکی
  • اعتماد به نفس پایین
  • والدینی که از فرد زیاد انتقاد می‌کنند

این اختلال چگونه درمان می‌شود؟

درمان این اختلال شامل ترکیبی از روشهای درمانی زیر است:

  • روان درمانی
  • دارو درمانی: داروهای ضد افسردگی خاصی که مهار کننده باز جذب سروتونین در مغز هستند در بهبود این بیماری موثرند.
  • گروه درمانی یا خانواده درمانی: حمایت اعضای خانواده در درمان این بیماری بسیار اهمیت دارد. 

منبع: www.webmd.com

مطالب مرتبط: 

بی اشتهایی عصبی (آنورکسیا)

بیشتر بخوانید