bاختلالات اسکلتی-عضلانی کودکان را جدی بگیرید · سامانه جامع اطلاعات پزشکی
اختلالات اسکلتی-عضلانی کودکان را جدی بگیرید

اختلالات اسکلتی ـ عضلانی به خصوص نوع زمینه‌ای (ارثی) در بدو تولد وجود دارند، اما در سنین بالاتر از هشت تا ۱۰ سالگی علائمشان آشکار می‌شوند.

بیماری اسکلولیوز در دخترها شایع‌تر از پسر‌هاست. پای پرانتزی، کف پای صاف، چرخش مفصل ران و انحراف ستون فقرات نیز از جمله اختلالاتی بوده که امکان ابتلا به آن وجود دارد اما بدن انسان  خودش را با شرایط تطبیق می‌دهد.

اختلالات اسکلتی-عضلانی

این بیماری در در سنین پایین ۱۴ تا ۱۵ سالگی علامتی ندارد اما در سنین بالا حدود ۱۸ تا ۳۰ سالگی درد زانو، گردن و کمر برای فرد به وجود می‌آید.

نحوه نشستن و مطالعه غیر صحیح نیز می‌تواند در پیدایش اختلالات اسکلتی-عضلانی موثر باشد. افراد باید درباره علم ارگونومی آگاهی لازم داشته باشند؛ محیط درس خواندن باید نور کافی داشته و دمای هوا مناسب باشد. یادگیری علم ارگونومی باعث افزایش بازده فرد می‌شود.

ضرورت آموزش علم ارگونومی به دانش‌آموزان

میز مطالعه باید سطح شیبدار داشته باشد تا سر کمی پایین بیاید؛ سطح شیبدار باعث می‌شود فرد بدون فشار زیاد به گردن به راحتی درس بخواند.

افراد باید از مطالعه به صورت پیوسته خودداری کنند.همچنین اشخاص باید هر ۴۵ دقیقه یک بار از جای خود بلند شده و همه مفاصل خود را حرکت دهند.

در زمان استراحت دانش‌آموز باید حدود پنج تا ۱۰ دقیقه  دراز کشیده و تمام عضلات ناحیه کمر را در حالت خوابیده قرار دهد تا عضلاتش شل شود و سپس دوباره شروع به درس خواندن کند‌.

دانش‌آموزان باید به چشم و عضلات اطراف آن نیز استراحت بدهند، زیرا خستگی چشم از علل بروز سردرد است؛ در هنگام مطالعه فرد تمرکز کرده و پلک نمی‌زند، بنابراین چشم خسته می‌شود‌، همچنین نور ساطع شده از کامپیوتر و تبلت ها از عوامل موثر در بروز خستگی چشم است.

اختلالات اسکلتی-عضلانی ارثی به سه گروه خفیف، متوسط و شدید تقسیم می‌‌شوند‌. معمولاً موارد خفیف و متوسط این اختلالات به طور واضح دیده نشده و تنها در پایش‌های مدارس مشخص می‌شود. دانش‌آموزان باید از سن بلوغ برای معاینه فیزیکی  به متخصص مربوطه مراجعه کنند.

اختلالات اسکلتی-عضلانی که زود تشخیص داده شوند به کمک روش های غیر جراحی درمان می‌شوند اما اگر اختلال دیر تشخیص داده شود درمان با کمک عمل جراحی امکان‌پذیر است.

 

منبع : yjc

مطالب مرتبط :

اگر پوکی استخوان دارید پای مرغ بخورید

اطلاعات پزشکی

 

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *