اثرات استرس روی پوست

استرس روی تمام بدن شما از جمله پوست و مو و ناخن تاثیر می‌گذارد. تنش و اضطراب بخشی از زندگی عادی و غیر قابل اجتناب است. اما اینکه چگونه آن را مدیریت می‌کنیم و با آن کنار می‌آییم اهمیت دارد. اطلاعات پزشکی نشان می‌دهد، استرس باعث ایجاد واکنش‌های شیمیایی در بدن می‎شود که پوست را حساس‌تر و آسیب پذیرتر می‎کند و ترمیم پوست را نیز مشکل می‎کند.

اثرات استرس روی پوست

تا به حال دقت کرده‌اید، وقتی تنش و نگرانی بیشتری دارید پوست صورت‌تان بیشتر جوش می‎زند؟ تنش و نگرانی باعث می‎شود بدن کورتیزول و هورمون‌های دیگری تولید کند که به پوست می‎گویند چربی بیشتری تولید کند. پوست چرب هم مستعد جوش‌ها و مشکلات دیگر پوستی است. از طرف دیگر اضطراب و نگرانی باعث بدتر شدن بیماری‌های پوستی مثل اگزما، پسوریازیس، روزاسه می‌شود. ممکن است بخاطر اینکه اضطراب و نگرانی دارید از پوستتان به خوبی مراقبت نکنید و همین باعث ایجاد بیماری‌های پوستی می‌شود.

اگرچه اجتناب از استرس غیر ممکن است، اما راه‌هایی وجود دارد که می‎توانید آن را بهتر مدیریت و کنترل کنید و از اثرات مضر آن بر روی پوست‌تان بکاهید. اولین مورد این است که همیشه از پوست‎تان مراقبت کنید حتی اگر خسته هستید یا تنش و نگرانی دارید. ورزش منظم را فراموش نکنید که هم برای پوست و هم برای بدن بسیار مفید است. حتی اگر فرصت کوتاهی پیدا کردید کاری را انجام دهید که از آن لذت می‌برید. تکنیک‌های مدیریت استرس مثل رو‌شهای صحیح تنفس، یوگا و مدیتیشن  را یاد بگیرید. حتما بین ۷ تا ۸ ساعت خواب شبانه داشته باشید.

منبع: www.webmd.com

مطالب مرتبط: 

آیا تغذیه بر سلامت روحی و روانی ما تاثیر دارد؟

دلایل عجیب و غریب به وجود آمدن اضطراب

 

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *