آیا گرمازدگی منجر به سکته مغزی می‎شود؟

سکته مغزی ناشی از گرما، یکی از شدیدترین انواع بیماری‌های ناشی از گرما محسوب می‌شود. یکی از نشانه‌های اصلی این مشکل، افزایش شدید دمای بدن است. خوش‌بختانه، نشانه‌های هشدار دهنده‌ قبل از سکته ناشی از گرما می‌توانند به افراد کمک کنند تا خطر را از خودشان دور سازند.

آیا گرمازدگی منجر به سکته مغزی می‎شود؟

روزهای گرم تابستانی برای شنا کردن واقعا جذاب به نظر می‌رسند، اما برای پیاده‌روی‌های طولانی و گردش‌های آخر هفته مناسب نیستند. وقتی که دما و رطوبت در این روزها افزایش پیدا می‌کند، افراد در معرض خطر گرمازدگی قرار می‌گیرند و حتی گاهی خطر جدی‌تری مانند سکته مغزی نیز آن‌ها را تهدید می‌کند. به‌ طور کلی، دمای بدن در افرادی که دچار گرمازدگی می‌شوند، به ۱۰۲ درجه فارنهایت (۳۸.۸ درجه سانتی‌گراد) ‌می‌رسد. با این‌حال،‌ دمای بدن بر روی پیشانی افرادی که سکته ناشی از گرما را تجربه می‌کنند، به ۱۰۵ درجه فارنهایت (۴۰.۵ درجه سانتی‌گراد) می‌رسد. همراه با افزایش دمای بدن ممکن است که پوست قرمز و ملتهب شود، و بدن بیشتر فعالیت کند تا بتواند دمای بدن را کاهش دهد.

افزایش شدید دمای بدن می‌تواند عملکرد اندام‌های حیاتی بدن را مختل کند. کلیه‌ها، کبد، قلب، مغز و… ممکن است تحت تاثیر این موقعیت قرار بگیرند و آسیب ببینند. اگر کلیه‌ها در این حالت دچار نارسایی شوند، قطره‌های قرمز خون را در ادرار خواهید دید. ایجاد تغییرات در وضعیت ذهنی،‌ گیجی و هذیان‌گویی از نشانه‌های سکته ناشی از گرما هستند. این تغییرات، شاخص‌های مهمی هستند که نشان می‌دهند گرمازدگی شما در مرحله انتقال به سکته ناشی از گرما قرار دارد.

منبع: salamatnews.com

مطالب مرتبط: 

چای زنجبیل از سکته مغزی پیشگیری می‎کند!

آلودگی هوا مهمترین علت سکته مغزی!

بیشتر بخوانید