آیا کمبود ویتامین منجر به آفت دهان می‎شود؟

آفت دهان جزو بیماری‌های سیستم ایمنی بدن است. معمولا این آفت‎ها زمانی ایجاد می‎شوند که سیستم ایمنی بدن فرد وجود یک مولکول ناشناخته را اعلام کند که باعث حمله لنفوسیت‎ها خواهد شد و در نتیجه زخم‌های آفتی در دهان آشکار می‎شوند. افرادی که دائم دچار آفت‌ دهان می‌شوند، می‌توانند با بررسی رژیم غذایی خود از این بیماری جلوگیری کنند.

آیا کمبود ویتامین منجر به آفت دهان می‎شود؟

کمبود آهن و اسیدفولیک

کمبود آهن و اسیدفولیک از عوامل موثر در ایجاد آفت دهان است و افرادی که دائم دچار آفت می‎شوند، باید به پزشک متخصص بیماری‌های دهان مراجعه کنند. انجام آزمایش جهت تشخیص عواملی زمینه ساز این بیماری نیز الزامی است. روش‌های درمان این بیماری برای درمان زودهنگام و کاهش درد بیماران است؛ چراکه ابتلا به این بیماری ممکن است منجر به مشکل شدن مصرف مواد غذایی یا حساسیت دهان به ادویه شود که پس از بهبود، این مشکلات برطرف می‌شود.

شکلات و فست‌فود

مصرف شکلات و فست فودها از عوامل موثر در ایجاد آفت‌های دهانی است. براساس تحقیقات انجام شده هیچ علت خاصی برای ابتلا به آفت‌های دهانی مشخص نشده است اما قرار گرفتن در شرایط استرس‌آور یا مصرف شکلات، مواد حاوی پروتئین، گردو و فست فودها می‌تواند در ایجاد آفت موثر باشد. حساسیت‌های غذایی نیز در برخی از افراد می‌تواند منجر به ابتلا به این بیماری شود. ایجاد آفت بر روی زبان چندان شایع نیست. بروز این بیماری احتیاج به بررسی پزشک دارد. در صورت عدم بهبود این بیماری پس از چند روز مراجعه به پزشک الزامی است. برای درمان خانگی ان بیماری می‎توانید از از شیرِنارگیل به عنوان دهانشویه، ۳ تا ۴ بار در روز استفاده کنید. می‌توانید مقدار کمی عسل را با شیرِنارگیل مخلوط کنید و از آن برای دهانشویه استفاده کنید.

منبع: salamatnews.com

مطالب مرتبط: 

علت آفت دهان چیست؟

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *