آیا ژله باعث کاهش وزن می‎شود؟

ژلاتین ماده اصلی سازنده ژله و انواع دسرهاست که از ترکیب اجزای مختلف بدن جانوران از جمله استخوان و غضروف ساخته می شود. این ماده مغذی حاوی پروتئین ها و اسیدهای آمینه مورد نیاز بدن بوده و مصرف آن ضامن سلامت و جوانی است. مزایای مصرف ژلاتین بسیار زیاد است که از آن میان می‎توان به حفظ سلامت استخوان، کاهش وزن, سلامت و زیبایی پوست و مو اشاره کرد. 

آیا ژله باعث کاهش وزن می‎شود؟

کاهش وزن

ژلاتین میزان ترشح هورمون رشد و همچنین میزان سوخت و ساز بدن را افزایشمیدهد. همچنین مصرف ژلاتین در رژیم غذایی برای مدتی نسبتا طولانی احساس سیری ایجاد می کند و بدین ترتیب موجب کاهش میزان کالری مصرفی و در نهایت کاهش وزن می شود.

سلامت استخوان ها

یکی از اجزای اصلی تشکیل دهنده استخوان، کلاژن است که مقادیر زیادی از آن در ژلاتین یافت می شود. نتایج تحقیقات متعددی نشان می دهد که مصرف ژلاتین موجب افزایش تراکم استخوان می شود و از پوکی استخوان جلوگیری می‌کند. 

کاهش اضطراب

گلیسین موجب تمدد اعصاب و کاهش اضطراب در بدن می شود و مصرف روزانه ژلاتین در رژیم غذایی مقادیر زیادی از این ماده را تامین می کند.

درمان آلرژی غذایی

ژلاتین از طریق کمک به بازسازی دیواره معده، از ورود مواد سمی و حساسیت زای موجود در خوراکی ها به بدن جلوگیری می‌کند. 

سلامت و زیبایی پوست، مو و ناخن

ژلاتین منبع سرشار کلاژن است که موجب کشسانی و یکدستی پوست می شود. کلاژن حدود یک چهارم از وزن بدن را تشکیل داده است و عامل اصلی شادابی و جوانی پوست محسوب می شود. مصرف روزانه کلاژن مانع چروک شدن پوست در اثر افزایش سن می‌شود. علاوه بر این ژلاتین حاوی نوعی ماده مغذی موسوم به کراتین است که عامل اصلی تشکیل دهنده ناخن و مو محسوب می شود. مصرف این ماده در رژیم غذایی موجب تقویت مو و ناخن می شود.

کاهش التهاب

وجود التهاب در بدن عامل بسیاری از بیماری ها است و به همین علت مبارزه با التهاب، یکی از عملکردهای ضروری سیستم دفاعی بدن است. مصرف ژلاتین یک راهکار ساده و خوش طعم برای مبارزه با التهاب محسوب می شود. ژلاتین به واسطه کاهش التهاب، موجب کاهش درد و بهبود سلامت مفاصل می شود.

تنظیم هورمون‌ها

ژلاتین میزان انسولین بدن را تنظیم کرده و در دفع استروژن اضافی که در اثر مصرف محصولات آرایشی و بهداشتی سمی، آلودگی های محیطی، غذاهای فرآوری شده و مصرف داروهای هورمونی به بدن وارد می شود، نقش اساسی دارد.

البته باید توجه داشته باشید ژلاتین موجود در دسرها و ژله‌های آماده حاوی مقدار زیادی قند و مواد نگهدارنده شیمیایی و رنگ‌های افزودنی است که برای سلامتی مفید نیستند. بنابراین بهتر است ورقه‌های ژلاتین یا پودر خالص آن را تهیه کنید و در خانه با میوه‌ها و آبمیوه‌های طبیعی و بدون شکر افزوده دسر تهیه کنید و از مزایای سلامتی آن استفاده کنید. 

منبع: salamatnews.com

مطالب مرتبط: 

انبه به کاهش وزن کمک می‌کند!

کاهش وزن در یک هفته با مصرف روزانه کرفس!

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *