bآیا وجود مو نشانه خال سرطانی است؟ · سامانه جامع اطلاعات پزشکی
آیا وجود مو نشانه خال سرطانی است؟

رشد مو روی یک خال می تواند درباره داشتن یا نداشتن سرطان اطلاعات دقیقی به دست دهد. رشد سر‌طان، ساختار طبیعی ندارد و رشد مو نیز فرآیندی کاملا طبیعی است. بنابراین بیشتر خال هایی که روی آنها مو رشد می کند غیر سر‌طانی هستند.

آیا وجود مو نشانه خال سرطانی است؟

اگر یک خال درست بالای فولیکولی سالم پدید بیاید، مویی که از آن رشد می کند در میان خال ظاهر می شود. اما اگر آن ناحیه آسیب دیده باشد، به خاطر سرطان پوست در حال رشد ، می تواند برای فولیکول مو نیز مضر باشد و مو قادر به رشد نباشد. هرچند این موضوع، هنوز به صورت کامل ثابت نشده است. خیلی به ندرت پیش می آید خال هایی که درون خود مو دارند سر‌طانی شوند. اما اگر خال یا علامتی روی پوست خود دارید که نگرانش هستید باید حتما آن را به یک متخصص پوست نشان دهید تا معاینه شوید.

ملانوم ، کشنده ترین و خطرناک ترین نوع سر‌طان پوست، می تواند از یک خال توسعه پیدا کند که از قبل وجود داشته و دستخوش تغییرات سر‌طانی شده است. بنابراین خال مودار سالم شما نیز می تواند بعدها سر‌طانی شود (درست مانند هر خال دیگری). در چنین حالتی موی داخل خال، دیگر رشد نخواهد کرد. اما به ندرت پیش می آید خال هایی که درون خود مو دارند تبدیل به ملانوم شوند. پس نیازی نیست نگران این خال‎ها باشید. بهترین راه درمان ملانوم تشخیص زودهنگام آن است. در صورتی که در مراحل بالاتر متوجه این سر‌طان بشوید می تواند کشنده باشد.

منبع: salamatnews.com

مطالب مرتبط: 

چطور یک خال سرطانی را تشخیص دهیم؟

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *