آیا مصرف اسید فولیک سیستم ایمنی بدن را ضعیف می‌کند؟

بیشتر ما اسید فولیک را می‎شناسیم و شنیده‌ایم که مصرف آن به خصوص در دوران بارداری بسیار توصیه می‎شود. اما اطلاعات پزشکی حاصل از یک مطالعه جدید نشان می‎دهد مصرف بیش از حد اسید فولیک سیستم ایمنی بدن ما را ضعیف می‌کند و توانایی بدن را برای مبارزه با سرطان کاهش می‎دهد.

اسید فولیک

از آنجایی که کمبود اسید فولیک در دوران بارداری به ناهنجاری نقص لوله‎های عصبی در نوزادان منجر می‎شود. برترین پزشکان و متخصصان آمریکایی میزان ۶۰۰ میکروگرم فولیک اسید در روز را برای زنان باردار توصیه می‌کنند در حالی که میزان معمول فولیک اسید مورد نیاز بدن ۴۰۰ میکروگرم در روز است. بدن ما از فولیک اسید استفاده می‌کند تا هر روز سلول‌های جدید و سالم بسازد. فولات در غذاهایی مانند سبزیجات سبز برگ دار، لوبیا، تخم مرغ، حبوبات و ماهی یافت می شود. علاوه بر این اطلاعات پزشکی نشان می‎دهد ۳۵ درصد افراد در آمریکا از مکمل غذایی اسید فولیک هم استفاده می‌کنند که بعضی از این افراد در معرض استفاده بیش از حد از فولیک اسید قرار دارند. افراد بالاتر از ۵۰ سال بیشتر در معرض استفاده بیش از حد از فولیک اسید هستند. ۵ درصد از این افراد بیشتر از حد تحمل بدن یعنی ۱۰۰۰ میکروگرم در روز اسید فولیک دریافت می‌کنند که مطالعات نشان می‎دهد دریافت فولیک اسید زیادی باعث تغییرات منفی در سیستم ایمنی بدن می‎شود.

در این مطالعه بررسی بر روی نوع خاصی از سلول های ایمنی بدن به نام (NK) که مسئول مبارزه با عفونت های خطرناک و سرطان هستند، انجام شده است. در دوران سالمندی که سیستم ایمنی بدن ضعیف می‌شود، این سلول‌ها از اهمیت بیشتری برخوردارند. اطلاعات پزشکی به دست آمده از مطالعات آزمایشگاهی روی موش‌ها ثابت کرد، مقدار بیشتر فولیک اسید در بدن منجر به اختلال در عملکرد سلول‌های ایمنی (NK) natural killer می‎شود. برای اینکه مشخص شود دقیقا چه میزان فولات یا فولیک اسید باید مصرف شود تا مشکلی برای بدن ایجاد نشود، تحقیقات بیشتری باید صورت گیرد. شاید لازم باشد فولیک اسید فقط برای کسانی که دچار کمبود این ماده در بدن هستند تجویز شود و به عنوان مکمل توسط همه افراد مصرف نشود.

منبع: www.medicalnewstoday.com

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *