آیا لیزر برای غدد لنفاوی خطرناک است؟

بسیاری از افراد علاقه‌مند به زیبایی با لیزر، نگرانی زیادی در خصوص آسیب رساندن آن در ناحیه زیر بغل و غدد لنفاوی دارند، اما متخصصان پوست و مو اعتقاد دارند احتمال این خطر بسیار کم است و تاکنون در مقالات ارائه شده در جهان این مورد گزارش نشده است.

آیا لیزر برای غدد لنفاوی خطرناک است؟

لیز‌ر هم یک نوع از امواج الکترومغناطیس است و در بخش پوست مانند زیبایی، برداشتن موهای زاید و خال، لیز‌رهای جراحی، کندگی و تخریبی و لیزرهای تراپیوتیک یا لیز‌رهای درمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. با توجه به اینکه غدد لنفاوی حساس‌تر از ناحیه تناسلی در مردان و زنان است، ممکن است لیزرهای زیبایی پوست برای غدد لنفاوی زیر بغل و در خانم‌های باردار خطرناک باشد که با در نظر گرفتن این احتمال و به دلیل ضروری نبودن در این افراد مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. در واقع لیز‌رهایی که در ناحیه پوست برای برداشتن موهای زائد استفاده می‌شود، دامنه نفوذشان در همان ناحیه است که به اندازه درم (میان پوست) یا اپیدرم (روی پوست) و تا جایی که مولکول‌های مو وجود دارد نفوذ می‌کند و بعد از آن به قدری کم می‌شود که حتی قدرت گرمایش هم ندارد.

اخیرا در آمریکا از لیز‌ر به عنوان درمان‌های پشتیبانی در بیماران سرطانی استفاده می‌کنند. اما در ایران لیز‌ر در بیماران مبتلا به سرطان استفاده نمی‌شود، به دلیل اینکه دانش ما برای کاربرد لیزر در پزشکی بسیار اندک است. افرادی که شیمی‌‌درمانی یا رادیوتراپی ناحیه سر و گردن انجام می‌دهند دچار زخم‌های آزاردهنده داخل دهان می‌شوند که لیز‌ر به عنوان یک پروتکل کمکی برای کاهش درد و سوزش زخم‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد تا بیمار قادر به غذاخوردن باشند. با استفاده از لیز‌رتراپی بعد از شیمی‌درمانی یا رادیوتراپی به عنوان اقدام پیشگیرانه، زخم‌های داخل دهان در این افراد کمتر اتفاق خواهد افتاد، اما باز هم تاکید بر این است که اگر از وجود غده‌ای در قسمتی از بدن باخبر هستید از لیز‌ر استفاده نکنید.

منبع: salamatnews.com

مطالب مرتبط:

لیزر موهای زائد می‎تواند باعث سرطان شود!

کاربرد لیز‌ر در جوان‌سازی پوست

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *