آیا فشار خون پایین، علت سردی دست و پا است؟

بسیاری از افراد گاه از سردی دست و پا شکایت می کنند، سردی دست ها و پاها در برخی افراد که همیشه دچار این مشکل هستند مربوط به سرما نیست و می‌تواند نشان دهنده پایین بودن فشار خون باشد.

آیا فشار خون پایین، علت سردی دست و پا است؟

اگرچه بیشتر هشدارها در مورد فشارخون بالا و عواقب خطرناک آن است، افرادی هم هستند که از پایین بودن فشارخون رنج می برند. طبق آمار در آلمان ۳ تا ۵ میلیون افراد به این عارضه مبتلا هستند. افت فشار خون اکثرا بی ضرر است اما در برخی موارد ممکن است نشان دهنده اختلالی جدی باشد. فشارخون زیر ۶۰.۱۰۰در زنان و۷۰.۱۱۰ در مردان پایین محسوب می شود و پزشک باید علت این عارضه را به دقت بررسی کند و دریابد که آیا پایین بودن فشار نتیجه یک اختلال ارگانیک است و یا موقت و گذراست.برای مثال ممکن است افت فشار خون ناشی از کم کاری غده تیروئید و یا نارسایی قلبی باشد.

کسانی که به افت فشارخون مبتلا هستند در موقعیت های خاص که دچار سرگیجه و یا وزوز گوش می شوند و یا خسته هستند و دست و پای سرد دارند به این عارضه در خود پی می برند. فشارخون پائین در بیشتر موارد درمان دارویی ندارد. تحرک می تواند در موارد بروز افت فشار خون به تسریع گردش خون کمک کند. ورزش های هوازی چون پیاده روی، دوچرخه سواری و اسکی به بهبود فرد دچار افت فشار خون کمک می کند. استفاده از جوراب واریس می تواند به بهبود جریان خون و گردش خون و در نتیجه افزایش فشارخون کمک کند. همچنین افراد مبتلا به فشارخون پائین می توانند غذاهای پرنمک مصرف کنند. خوردن وعده های کوچک غذایی به دفعات در طول روز نیز می تواند مفید باشد. نوشیدن دو لیتر مایعات در روز به تنظیم فشار خون کمک می کند.

منبع: salamatnews.com

مطالب مرتبط: 

فشارخون و کلسترول چقدر باید باشد؟

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *