آیا علت چاقی در مغز نهفته است؟

آیا علت چاقی در مغز نهفته است؟

گروهی از محققان استرالیایی و اسپانیایی با استفاده از اسکن MRI مطالعاتی روی نحوه واکنش مغز افراد وقتی عکس غذاها را به آنها نشان می‎دهند، انجام داده‌اند. آنها دریافتند ولع غذا در مغز افراد چاق در مقایسه با افراد معمولی به طرز متفاوتی فعال می‎شود. شاید این مطالعه بتواند نشان دهد چرا برخی افراد برای کاهش وزن مشکل دارند و نمی‎توانند به یک رژیم غذایی پایبند بمانند. 

آیا علت چاقی در مغز نهفته است؟

محققان دو گروه از افراد چاق و دارای وزن عادی را در این آزمایش شرکت دادند. در حالی که از افراد اسکن مغزی گرفته می‎شد، عکس غذاهای مختلف برای اینکه اشتهای آنها تحریک شود به آنها نشان داده شد. فعالیتهای مشخصی در قسمت‌های مختلف مغز این افراد نشان داده شد که ارتباط داشت با گروهی که در آن قرار گرفته بودند یعنی گروه چاق‌ها یا افراد با وزن معمولی. 

در گروه چاق‎ها ارتباط قوی‌تری بین بخش‌هایی از مغز که با  سیستم پاداش دهنده، عادت‌ها و غذاهای پرکالری مربوط هستند، برقرار بود. در افراد دارای وزن معمولی ارتباط بخش‌هایی از مغز که مربوط به تصمیم‌گیری هستند، قویتر بود. اسکن مغزی در افراد می‎تواند تغییرات شاخص توده بدنی (BMI) آنها را در ۳ ماه آینده را تا حدود ۱۱ درصد پیش بینی کند. فقط در آمریکا حدود یک سوم جمعیت چاق محسوب می‎شوند. نتایج این مطالعه، محققان را برای یافتن راهی برای کنترل وزن در افرادی که مشکل چاقی دارند و در نتیجه کاهش ابتلا به بیماری‌ها امیدوار کرده است. 

منبع: www.webmd.com

مطالب مرتبط: 

۱۰ اشتباه رایج در مورد کاهش وزن

آیا نوشیدن آب قبل از غذا به کاهش وزن کمک می‎کند؟

 

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *