آیا طلاق بعد از خیانت درست است؟

درست است که همیشه باید خودمان را برای مقابله با سختی‌های غیرمنتظره زندگی آماده کنیم، اما گاهی بعضی از مشکلات آنقدر زخم عمیقی بر روان آدمی می‌گذارند که تا سال‌ها جای آن باقی می‌ماند. یکی از این زخم‌ها، خیانت است. به خصوص وقتی از طرف کسی باشد که زندگی‌ و روزگار جوانی‌‌تان را با او تقسیم کرده‌اید. سوال مهم این است که بعد از خیانت، پایان دادن به زندگی مشترک و طلاق کار درستی است یا خیر.

خیانت و طلاق

دلایل متعددی می‎تواند زمینه ساز خیانت شود. وقتی زن و شوهر نتوانند با یکدیگر گفت‌وگو کنند یا نتوانند به هم محبت کنند، بعد از مدتی شکاف عمیقی بین آنها شکل می‌گیرد و هر کدام از آنها ممکن است برای جبران نداشته‌هایشان به فرد دیگری پناه ببرند. برای پیشگیری از بروز چنین مشکلاتی در زندگی زناشویی باید قبل از ازدواج آموزش‌های لازم به دخترها و پسرها داده شود.  وقتی وارد زندگی زناشویی شدید دیگر فقط خودتان و خواسته‌هایتان را در نظر نگیرید یا اگر چیزی باب میل‌تان نبود، قهر و گلایه نکنید، چون این رفتارها باعث ایجاد فاصله بین زوج‌ها می‎شود. دروغ ریشه اعتماد و عشق را می‌خشکاند. زوج‌هایی که درباره مسائل مالی به یکدیگر دروغ می‌گویند یا مردی که هیچ‌گاه دوست ندارد به همسرش بگوید کجا می‌رود، می‌تواند به بی‌اعتمادی تدریجی نسبت به همسر منجر شود و رابطه همسران را نابود کند. 

اگر به هر دلیلی خیانت اتفاق افتاد، اولین قدم برای حل مشکل این است که از عصبانیت و رنجشی که نسبت به همسرتان دارید، دست بکشید. در غیر اینصورت قادر به ایجاد اعتماد مجدد و بازسازی رابطه‌تان نخواهید بود. سعی کنید صادقانه عذرخواهی همسرتان را بپذیرید و سپس درباره آنچه حس می‌کنید و اینکه کاهش حس اعتماد چه اثری بر شما داشته با هم حرف بزنید. وقتی که همسرتان تصمیم می‌گیرد درباره احساساتش با شما حرف بزند باید مراقب باشید که او را نرنجانید. کسی که خیانت کرده باید واکنش‌های همسر خود را بپذیرد و نباید از همان ابتدا منتظر بخشش از سوی همسرش باشد. برای ترمیم این زخم باید به یکدیگر فرصت بدهید و سعی کنید اعتماد از دست رفته را بازگردانید. باید صبور باشید و بدانید که اعتمادتان به سرعت به جایگاه اول باز نمی‌گردد. اعتماد مجدد زمانی دوباره ایجاد می‌شود که شما باز هم نسبت به یکدیگر متعهد شوید، صادق و بی‌ریا باشید و بیشتر با هم تعامل برقرار کنید.

بسیاری از زوج‌ها بعد از بی‌وفایی همسر، طلاق را تنها راه‌حل می‌دانند، اما به‌طور کلی باید گفت صرف‌ نظر از میزان فشارها، هیجانات و احساسات منفی ناشی از بی‌وفایی این امکان وجود دارد که زخم به وجود آمده التیام یابد و زندگی مشترک دوباره از سر گرفته شود. روانشناسان و مشاوران خانواده اعتقاد دارند شیوه‌های رفتاری مشخصی وجود دارد که زوج‌‌ها می‌توانند برای بازگشت به زندگی مشترک و رهایی از آسیب‌های شدید خیانت به کار بگیرند.

منبع: salamatnews.com

مطالب مرتبط: 

آیا مشکلات جنسی باعث طلاق می‎شود؟

ساختن دوباره زندگی مشترک بعد از طلاق

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *