آیا صرع یک بیماری ژنتیکی است؟

به طور معمول از هر صد نفر، دو نفر در زندگی خود صر‌ع را تجربه می‌کنند که اگر پدر کودک به صرع مبتلا باشد، این احتمال بالاتر است و در ابتلای مادر، این خطر کمتر از ۵ درصد است، اما اگر هر دو والد مبتلا به صر‌ع باشند خطر کمی بالاتر می‌رود و البته به این معنی نیست که حتما کودکان به صر‌ع مبتلا می‌شوند.

آیا صرع یک بیماری ژنتیکی است؟

صر‌ع را می‌توان مجموعه اختلال‌هایی دانست که تمایل به بروز حمله تشنج دارند. صر‌ع انواع مختلفی دارد که فقط نوع بسیار نادری از آن به دلیل تغییر در یک ژن می‌تواند به صورت صفت ژنتیک ساده یک فرد را مبتلا کند و سایر انواع صر‌ع، علاوه بر تعامل‌های چندگانه ژن‌ها برای بروز به عوامل محیطی نیز نیاز دارند. پدر یا مادری که به صر‌ع مبتلا هستند، نباید نگران ابتلای فرزند خود به صر‌‌ع باشند، اما باید کودک خود را از نظر برخی علائم صر‌ع که کمتر مورد توجه قرار می‌گیرند (مانند خیره‌شدن طولانی) تحت پایش قرار دهند.

عوامل محیطی که می‌تواند بر وراثت صر‎‌ع تأثیر بگذارد شامل سن ابتلا به صر‌ع در والدین، ابتلای پدر و مادر به این بیماری و دلیل ابتلا به صر‌‌ع در والدین می‌شود، به این معنی که اگر والدینی در سن زیر ۲۰ سال به صر‌ع مبتلا شده باشند احتمال بروز صر‌‌ع در فرزندشان کمی بیشتر می‌شود. اگر والدینی به دلیل صدمه‌های محیطی مانند ضربه به سر، سکته یا عفونت مغزی به صر‌ع مبتلا شده باشند، احتمال بروز صر‌ع در فرزندان آنها کاهش می‌یابد. اگر هم مادر و هم پدر هر دو مبتلا به صرع باشند احتمال بروز صر‌ع در فرزندان کمی بیشتر از زمانی است که یکی از آنها مبتلا به صر‌ع باشد. سندرم‌های ارثی، ناهنجاری‌های مادرزادی مغز، عفونت و ضربه به سر از علل اصلی تشنج است. بنابراین هم عوامل ژنتیک و هم عوامل محیطی در بروز این بیماری نقش دارند. با این حال شایع ترین علت صرع در کودکان ضربه به سر است که یک عامل محیطی محسوب می‌شود.

منبع: salamatnews.com

مطالب مرتبط:

چرا استرس باعث حمله صر‌ع می‎شود؟

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *