آیا شکلات می‎تواند بیماری کلیه را درمان کند؟

اطلاعات پزشکی جدید نشان می‎دهد مصرف محصولاتی که در آنها از کاکائو استفاده شده است می‎تواند با بهبود عملکرد رگ‌های خونی به بیماران مبتلا به نارسایی کلیه کمک کند. نتایج این مطالعه در مجله پزشکی (Clinical Journal of the American Society of Nephrology) چاپ شده است. 

شکلات برای بیماری کلیه

افرادی که به بیماری کلیه مبتلا هستند، برای ابتلا به بیماری قلبی عروقی شانس بیشتری دارند و بیماری قلبی بیشتر از سایر عوامل می‎تواند باعث مرگ این افراد شود. قلب و کلیه‌ها مهمترین ارگان‌های بدن هستند و اگر به درستی کار نکنند روی تمام بدن تاثیر می‌گذارد. اگر قلب نتواند به خوبی خون را پمپ کند. خون در قلب جمع می‎شود و فشار بالا می‌رود که منجر به افزایش خون در کلیه‌ها و اختلال در اکسیژن رسانی می‎شود. برعکس این حالت هم ممکن است پیش بیاید یعنی وقتی کلیه‌ها آسیب می‎بینند برای اینکه خون لازم را تامین کنند، سطح هورمون‎ها را تغییر می‎دهند که باعث افزایش فشار خون و در نتیجه آسیب به قلب می‌شود. پس عملکرد این دو ارگان بدن کاملا به هم وابسته است. 

تغذیه سالم و سبک زندگی سالم می‎تواند با کمک به سلامت عروق خونی از بیماری قلبی در افراد مبتلا به نارسایی کلیه جلوگیری کند. اطلاعات پزشکی حاکی از تاثیر مثبت ماده فلاوانول موجود در کاکائو بر عملکرد رگ‎های خونی است. این ماده یکی از انواع فلانوئیدهاست که در مواد گیاهی مثل چای هم یافت می‎شود. اما نوعی از آن که در دانه‌های شکلات وجود دارد نوع منحصر به فردی است. بهترین پزشکان در این تحقیقات دریافتند که ماده فلاوانول موجود در کاکائو می‎تواند تاثیر مثبت بر سیستم گردش خون داشته باشد و انعطاف پذیری و قبلیت ارتجاعی عروق خونی را افزایش دهد که منجر به گردش خون طبیعی در بدن می‎شود. 

منبع: www.medicalnewstoday.com

مطالب مرتبط: 

فواید شکلات تلخ

روش‌های حفظ سلامت کلیه‌ها

کمبود خواب به کلیه ها آسیب می‎زند

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *