آیا سویا علیه یائسگی می باشد؟

آیا سویا علیه یائسگی می باشد؟

در بین افراد این طور رواج پیدا کرده است که بر مبنای باوری معتقد هستند که اگر سویا بخورید، دچار مشکلات ناشی از یائسگی نخواهید شد. سوالی هم در این بین پیش می آید که چرا سویا چنین تاثیری را دارا می باشد، در جواب باید گفت که سویا استروژن گیاهی دارد و جایگزین هورمون‌ های کاهش‌ یافته می شود. اما همین هورمون ممکن است باعث بروز سرطان پستان در برخی از افراد شود. این نظریه برخی از دانشمندان بوده است که به تازگی خلاف آن مشاهده شده است. به این شرح که وقتی زمان یائسگی فرا می رسد، تخمدان‌ ها دیگر استروژن تولید نمی کنند. در واقع توقف تولید هورمون استروژن در کوتاه‌ مدت سبب این می شود که دچار علائمی هم چون بروز گرگرفتگی شوید و در بلندمدت می تواند زمینه را برای بروز بیماری های قلبی فراهم کند. برای مقابله با این موارد معمولا پزشکان به زنان یائسه هورمون‌ درمانی را پیشنهاد می کنند و عده‌ای نیز به سمت داروهای گیاهی مجذوب می شوند. تقریبا در دنیا نزدیک به ۳۰۰ گیاه وجود دارد که حاوی ایزوفلاون‌ ها هستند. ایزوفلاون‌ ها نوعی استروژن گیاهی می باشند که ساختار شیمیایی آن ها شبیه به هورمون استروژن زنانه می باشد. از میان این ۳۰۰ گیاه، سویا بهترین است. تحقیقات روی فواید این گیاه و تاثیر مثبت آن بر روی از بین بردن یا کم شدن عوارض یائسگی به دوران پس از جنگ جهانی دوم بازمی گردد.

آیا سویا علیه یائسگی می باشد؟

در آن دوران بوده است که گروهی از محققان پس از تحقیقاتی در این زمینه متوجه می شوند که عوارض یائسگی در زنان ژاپنی مهاجر بیش از عوارض یائسگی در ژاپنی های ساکن کشورشان است. بررسی ها نشان داده بود که تغییر رژیم غذایی و به ویژه قطع مصرف سویا عامل اصلی این موضوع بوده است.

حال این سوال پیش می آید که آیا سویا موجب سرطان پستان می شود؟

با تمام شواهدی که در نظر گرفته اند، اما باید گفت که سویا به عنوان ماده ای مفید برای زنان یائسه شناخته شده است. برخی از تحقیقات نشان داده است که درست است سویا حاوی مولکول هایی شبیه به استروژن می باشد، و نیز تنظیمات هورمونی را به هم ریخته است و نیز زمینه را برای بروز سرطان های وابسته به چنین هورمون هایی به ویژه سرطان سینه افزایش داده است. اما با این حال تحقیقات دقیق‌ تر روشن کرد گر چه درمان‌ های هورمونی با پایه استروژن قوی می تواند احتمال ابتلا به سرطان‌ پستان را ۱۵ تا ۴۰ درصد افزایش دهد، فیتواستروژن یا استروژن گیاهی موجود در سویا ۱۰۰۰ برابر ضعیف‌ تر از استروژن‌ های طبیعی است و نمی تواند موجب بروز سرطان پستان شود. از سوی دیگر عامل دیگر موجود در سویا همانند مواد ضد رگ‌ سازی عمل کرده و مانع از رشد تومورهای سرطانی می شوند. در سال ۲۰۰۶ بود که گزارشی در مجله ملی سرطان به چاپ رسید که در آن تمامی تحقیقات مربوط به سویا و سرطان پستان کاملا تحلیل شده بود و نتیجه این بود که مصرف سویا سبب کاهش احتمال ابتلا به سرطان می شود اما در مصرف مکمل‌ ها باید دقت کرد زیرا مصرف مکمل‌ های حاوی سویا می تواند احتمال ابتلا به سرطان پستان را افزایش دهد.

مطالعات نشان داده است اکثر خانم‌ هایی که خون ریزی های نامنظمی دارند و این در جریان استفاده از هورمونی می باشد که جایگزین با اچ آر تی شده است. خصوصا زمانی که شکل دوره ای آن پیش می آید و راغب به هورمون درمانی نیستند. چیزی که باعث می شود رغبت به هورمون درمانی کم شود، حساسیت پستان‌ ها، افزایش وزن، تحریک‌پذیری و افسردگی می باشد. همچنین ترس از ابتلا به سرطان‌ پستان یا رحم از علل مهم نپذیرفتن این نوع درمان است. در ۵۰ تا ۹۴ درصد مواردی که مداوم از روش استروژن- پروژسترون استفاده می کنند، بعد از ۶ ماه یا بیشتر آمنوره یا قطع عادات ماهانه صورت می گیرد.

منبع : www.khhoseini.blogfa.com

مطالب مرتبط :

موثر بودن زعفران در اختلالات قاعدگی و افسردگی

 

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *