آیا سردرد با مصرف کافئین ارتباط دارد؟

سردرد یکی از دردهای شایع است که اکثر ما گاهی دچار آن می‎شویم و در نوشیدنی‌ها و خوراکی‌هایی که اکثر ما در طول روز مصرف می‌کنیم، مقداری کافئین وجود دارد. آیا تا به حال به این فکر افتاده‌اید که ممکن است بین مصرف کافئین و دچار شدن به سر درد ارتباطی وجود داشته باشد؟ اطلاعات پزشکی می‌گوید کافئین هم می‎تواند باعث سر درد شود هم می‎تواند سر درد را درمان کند. 

سردرد

کافئین چطور سردرد را درمان می‎کند؟ وقتی دچار سر درد معمولی یا میگرن می‎شوید می‎خواهید خیلی سریع از این درد خلاص شوید. در این مواقع کافئین واقعا کمک می‌کند. کافئین خاصیت ضد التهاب دارد و در بیشتر داروهای مسکن از آن استفاده می‎شود. کافئین تاثیر این داروها را برای تسکین درد تا ۴۰ درصد افزایش می‎دهد. شما می‎توانید برای درمان سردرد کافئین را به تنهایی مصرف کنید یا با یک داروی مسکن مثل آسپرین، ایبوپروفن یا استامینوفن همزمان مصرف کنید تا تاثیر دارو را افزایش دهید. 

کافئین چطور باعث سردرد می‎شود؟ کافئین همان طور که در تسکین درد موثر است می‎تواند باعث درد نیز بشود. کافئین رگ‎های خونی اطراف مغز را باریک می‌کند و وقتی مصرف آن را کنار می‎گذارید، رگ‌ها دوباره باز می‎شوند و این باعث احساس درد می‎شود. وقتی برای مدتی کافئین مصرف می‌کنید بدن به مصرف این ماده عادت می‌کند. حتی اگر روزانه مقدار بسیار کمی کافئین دریافت کند. اگر مصرف آن را قطع کنید، متوجه نشانه‎هایی خواهید شد که سردرد یکی از این نشانه‌هاست. از طرفی همان طور که وقتی به طور مداوم از یک داروی مسکن استفاده می‎کنید با عدم مصرف آن دارو دوباره درد به سراغ شما می‌آید ولی شدیدتر از قبل، در مورد مصرف کافئین هم همین اتفاق می‎افتد به خصوص وقتی کافئین را با داروهای مسکن دیگر همزمان مصرف می‌کنید.

آیا کافئین مصرف کنیم یا خیر؟ توجه کنید که کافئین چه تاثیری در بدن شما می‌گذارد و به میزان کافئینی که در نوشیدنی یا خوراکی‌هایی که می‎خورید دقت کنید. اگر دائم دچار سردرد می‎شوید یا میگرن دارید، بهترین پزشکان توصیه می‎کنند شاید بهتر باشد مصرف کافئین را کم کنید یا آن را به طور کامل کنار بگذارید. اما باید این کار را به تدریج انجام دهید مثلا اگر عادت دارید صبح‌ها ۲ فنجان قهوه بخورید آن را به یک فنجان کاهش دهید. اگر بخواهید ناگهانی مصرف کافئین را ترک کنید به مدت یک هفته علائم ترک کافئین را تجربه خواهید کرد. 

منبع: www.webmd.com

مطالب مرتبط: 

علت سردردهای مزمن

مصرف قهوه خوب است یا بد؟

قهوه نوشیدنی معجزه‌آسا که باعث طول عمر می‎شود

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *