آیا زیره به لاغری کمک می‎کند؟

اطلاعات پزشکی به دست آمده از مطالعات محققان ایرانی از دانشگاه شهید صدوقی نشان داده که مصرف زیره می‎تواند باعث کاهش وزن و لاغری شود. همچنین مصرف این ماده به کاهش سایز دور کمر و کاهش شاخص توده بدنی (BMI) منجر می‎شود.

خواص زیره برای لاغری لاغری آیا زیره به لاغری کمک می‎کند؟

خواص زیره برای لاغری

در این مطالعه ۸۸ زن که مشکل اضافه وزن یا چاقی داشتند، شرکت کردند. این افراد به دو گروه تقسیم شدند، یک گروه روزانه ۳ گرم پودر زیره که با مقدار کمی ماست مخلوط شده بود مصرف کردند و گروه دوم همان مقدار ماست را بدون زیره مصرف کردند. توصیه‎های تغذیه‌ای برای کاهش وزن در اختیار هر دو گروه قرار گرفت. همچنین هر دو گروه روزانه ۵۰۰ کالری از برنامه غذایی خود کم کردند.

وزن و سایز و اندازه دور کمر و شاخص توده بدنی این افراد قبل از شروع مطالعه و ۳ ماه بعد از اتمام آن اندازه گیری شد. نتایج به دست آمده نشان داد زنانی که زیره به رژیم غذایی آنها اضافه شده بود، ۳ پوند (معادل ۱/۴ کیلوگرم) بیشتر از افرادی که زیره مصرف نکرده بودند، کاهش وزن داشتند. علاوه بر این گروهی که زیره مصرف کرده بودند ۱۴/۶۴ درصد چربی‌های بدنشان را از دست دادند. در حالی که گروهی که زیره نخورده بودند تنها ۴/۹۱ درصد چربی سوزانده بودند. بنابراین محققان این مطالعه دریافتند مصرف زیره، چربی سوزی بدن را تا ۳ برابر افزایش می‎دهد. همچنین اطلاعات پزشکی حاصل از معاینات پزشکی و آزمایشات این افراد نشان داد که مصرف زیره باعث کاهش میزان تری گلیسیرید و کلسترول بد خون (LDL) و افزایش کلسترول خوب خون (HDL) می‎شود.

منبع: www.healthyfoodstyle.com

مطالب مرتبط: 

ویتامین C موثرتر از ورزش برای کاهش وزن

لاغری و کاهش وزن با پله نوردی!

نوشیدن شیر برای لاغری مفید است

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *