آیا زیره به لاغری کمک می‎کند؟

اطلاعات پزشکی به دست آمده از مطالعات محققان ایرانی از دانشگاه شهید صدوقی نشان داده که مصرف زیره می‎تواند باعث کاهش وزن و لاغری شود. همچنین مصرف این ماده به کاهش سایز دور کمر و کاهش شاخص توده بدنی (BMI) منجر می‎شود.

خواص زیره برای لاغری

خواص زیره برای لاغری

در این مطالعه ۸۸ زن که مشکل اضافه وزن یا چاقی داشتند، شرکت کردند. این افراد به دو گروه تقسیم شدند، یک گروه روزانه ۳ گرم پودر زیره که با مقدار کمی ماست مخلوط شده بود مصرف کردند و گروه دوم همان مقدار ماست را بدون زیره مصرف کردند. توصیه‎های تغذیه‌ای برای کاهش وزن در اختیار هر دو گروه قرار گرفت. همچنین هر دو گروه روزانه ۵۰۰ کالری از برنامه غذایی خود کم کردند.

وزن و سایز و اندازه دور کمر و شاخص توده بدنی این افراد قبل از شروع مطالعه و ۳ ماه بعد از اتمام آن اندازه گیری شد. نتایج به دست آمده نشان داد زنانی که زیره به رژیم غذایی آنها اضافه شده بود، ۳ پوند (معادل ۱/۴ کیلوگرم) بیشتر از افرادی که زیره مصرف نکرده بودند، کاهش وزن داشتند. علاوه بر این گروهی که زیره مصرف کرده بودند ۱۴/۶۴ درصد چربی‌های بدنشان را از دست دادند. در حالی که گروهی که زیره نخورده بودند تنها ۴/۹۱ درصد چربی سوزانده بودند. بنابراین محققان این مطالعه دریافتند مصرف زیره، چربی سوزی بدن را تا ۳ برابر افزایش می‎دهد. همچنین اطلاعات پزشکی حاصل از معاینات پزشکی و آزمایشات این افراد نشان داد که مصرف زیره باعث کاهش میزان تری گلیسیرید و کلسترول بد خون (LDL) و افزایش کلسترول خوب خون (HDL) می‎شود.

منبع: www.healthyfoodstyle.com

مطالب مرتبط: 

ویتامین C موثرتر از ورزش برای کاهش وزن

لاغری و کاهش وزن با پله نوردی!

نوشیدن شیر برای لاغری مفید است

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *