آیا در مورد سن قلب چیزی می‌دانید؟

ممکن است قلب شما از خودتان پیرتر باشد. محققان آمریکایی اعلام کردند، از هر ۴ آمریکایی ۳ نفر قلبی پیرتر از سن واقعی خودشان دارند و این موضوع باعث افزایش احتمال بیماری‌های قلبی و عروقی و سکته می‌شود. سن قلب به عواملی مثل فشار خون، سابقه مصرف سیگار، دیابت و شاخص توده بدنی (MBI) بستگی دارد. 

آیا در مورد سن قلب چیزی می‌دانید؟

 دکتر تام فریدن (Tom Frieden) از  مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌های آمریکا می‌گوید ایده سن قلب برای تخمین احتمال مرگ افراد به دلیل بیماری‌های قلبی و سکته و یافتن راهی برای کاهش آمار مرگ و میر به این دلیل، بوجود آمده است. دکتر فریدن گفت ممکن است سن قلب یک زن ۵۳ ساله، ۷۵ سال باشد. زیرا این فرد سیگار می‌کشد و فشار خون بالای کنترل نشده دارد. برای این گونه افراد، دانستن راجع به سن واقعی قلب می‌تواند هشداری برای جدی گرفتن شرایط سلامتی‌شان باشد.  

کنترل فشار خون، کلسترول خون و وزن بدن و همچنین داشتن فعالیت بدنی منظم و سیگار نکشیدن می‎تواند زمان را به عقب برگرداند و سن قلب شما را کاهش دهد. در نتیجه می‌توانید بیشتر و سالم‌تر زندگی کنید. هیچ وقت برای این کار دیر نیست. حتی یک فرد سیگاری ۵۰ ساله می‌تواند با ترک سیگار، سن قلبش را ۱۴ سال کاهش دهد. بیماری‌های قلبی و سکته اولین عامل مرگ و میر هستند. اما بسیاری از این بیماری‌ها و حملات قلبی قابل پیشگیری هستند. 

منبع: www.webmd.com

مطالب مرتبط: 

چگونه تری گلیسیرید خون را کاهش دهیم؟

راهکارهایی برای کاهش کلسترول

علل سکته‌ قلبی زودرس

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *