آیا داروهای مسکن اعتیادآور هستند؟

بعضی از داروهایی که برای تسکین درد تجویز می‌شوند اعتیادآور هستند. البته این اعتیاد با وابستگی فیزیکی به دارو یا مقاومت دارویی متفاوت است. در وابستگی فیزیکی با قطع دارو به طور ناگهانی علائم ترک در فرد بروز پیدا می‌کند. مقاومت دارویی به حالتی گفته می‌شود که دوز کم دارو به مرور زمان دیگر روی فرد اثر نمی‌کند و اصطلاحا بدن فرد به دارو مقاوم شده است. اما اعتیاد یک واکنش روانی و رفتاری است که با مصرف داروهای مسکنی که حاوی مواد مخدر هستند در فرد ایجاد می‌شود.

افرادی که گروهی از داروهای مخدر را در مدت زمان طولانی مصرف می‌کنند، ممکن است دچار مقاومت دارویی و وابستگی فیزیکی به دارو شوند. اما این به این معنی نیست که این افراد معتاد شده‌اند. به طور کلی اعتیاد به دارو در درصد کمی از افرادی که زیر نظر پزشک داروهای مخدر استفاده می‌کنند، اتفاق می‌افتد. مخدرها یک خانواده از داروها هستند که اثرات اعتیادآور شبیه تریاک یا مورفین دارند و عبارتند از: کدئین، فتانیل (نام تجاری Duragesic) اکسی کدون (نام تجاری کونتین، Percocet، Percodan، Tylox و Roxicet) مورفین (نام تجاری MS Contin) مپریدین (نام تجاری Demerol) هیدروکدون (نام تجاری ویکودین و Lortab) هیدرومورفین (نام تجاری Dilaudid)

 آیا داروهای مسکن اعتیادآور هستند؟

چه کسانی بیشتر در خطر اعتیاد به دارو هستند؟ بیشتر افرادی که داروهای مسکن را زیر نظر پزشک مصرف می‌کنند حتی اگر برای مدت طولانی باشد معتاد نخواهند شد. با این حال بعضی از افراد بیشتر در خطر اعتیاد هستند مثل افرادی که در گذشته به ماده‌ای اعتیاد داشته‌اند یا افرادی که در اعضای خانواده آنها سابقه اعتیاد به مواد مخدر یا اعتیاد به الکل وجود داشته است.

چگونه از اعتیاد دارویی جلوگیری کنیم؟ نکته مهم در پیشگیری از این مشکل این است که داروها را دقیقا طبق تجویز پزشک مصرف کنید. هر گونه سابقه سوء مصرف یا اعتیاد به مواد و الکل در مورد خودتان و اعضای خانواده‌تان را با پزشک در میان بگذارید. پزشک باید این موارد را بداند تا بتواند داروهایی برای شما تجویز کند که بهترین تاثیر را داشته و همچنین خطر اعتیاد را کاهش دهد. البته ترس از دچار شدن به این مشکل نباید باعث شود شما از مصرف داروهای مسکن زمانی که به آنها نیاز دارید اجتناب کنید. به یاد داشته باشید طبیعی است بعد از مدتی که از داروهای مسکن استفاده می‌کنید نسبت به آنها مقاوم شوید و نیاز به دوز بیشتری از دارو داشته باشید. پس جای نگرانی نیست و این نشانه اعتیاد به دارو نیست البته بهتر است در این مورد با پزشک خود مشورت کنید.

منبع: www.webmd.com

مطالب مرتبط:

حساسیت دارویی چیست؟

خطرات مصرف داروهای ناتوانی جنسی

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *