bآیا PH خون راز کاهش وزن است؟ · سامانه جامع اطلاعات پزشکی
آیا PH خون راز کاهش وزن است؟

اخیرا رژیم آلکالاین (Alkaline) دوباره رواج پیدا کرده است. و چهره‌های مشهوری مثل ویکتوریا بکهام، بیانسه و جنیفر انیستون از طرفداران آن هستند. این رژیم ادعا می‌کند می‌تواند به کاهش وزن کمک کند، از التهاب و ورم جلوگیری کند. و حتی در پیشگیری از ابتلا به سرطان هم مفید باشد.

آیا PH خون راز کاهش وزن است؟

طرفداران رژیم آلکالاین می‌گویند وقتی ما مقادیر زیادی پروتئین، قند و شکر، کافئین و غذاهای فرآوری شده می‌خوریم، محیط بدن ما اسیدی می‌شود و این منجر به افزایش وزن و دچار شدن به بیماری‌ها می‌شود. آنها می‌گویند راه حل این مسئله خوردن میوه‌ها و سبزیجات تازه و دیگر غذاهای قلیایی مانند محصولات تهیه شده از سویا، آجیل‌ها، حبوبات و غلات است و پرهیز از غذاهای اسیدی مانند گوشت، ماهی، مرغ، محصولات لبنی، غذاهای فرآوری شده، شکر سفید، آرد سفید و کافئین.

خوردن مواد غذایی خاص برای رسیدن به سطح ایده‌آل PH خون در بسیاری از رژیم‌ها در سال‎های متمادی تکرار شده است. پس موضوع جدیدی نیست. اما یک نقص بزرگ در این فرضیه به چشم می‌خورد. بدن ما قادر است سطح PH خود را صرف نظر از آنچه که ما می‌خوریم تنظیم کند! در واقع بدن ما مکانیسم‎های مختلفی دارد که سطح PH را در شرایط مختلف به خوبی کنترل کند. به عنوان مثال معده دارای PH بین ۱/۳۵ تا ۳/۵ است. معده باید اسیدی باشد تا بتواند غذا را هضم کند. در حالی که خون باید تا حدودی قلیایی باشد با PH بین ۷/۳۵ تا ۷/۴۵. این برنامه غذایی تاکید دارد که باید مقدار PH خون را به وسیله آزمایش ادرار چند بار در روز چک کرد تا مطمئن شویم که بدن ما اسیدی نیست. این کار اتلاف وقت و پول است. آنقدر که فرآیندهای متابولیکی بدن، مقدار PH ادرار را تغییر می‌دهند آنچه که شما می‌خورید آن را تغییر نمی‌دهد. PH ادرار هیچ ارتباطی به کاهش وزن یا خطر ابتلا به سرطان یا حتی کاهش التهاب ندارد. 

اما خبر خوب برای طرفداران رژیم آلکالاین این است که این رژیم به این دلیل که یک رژیم گیاهی است و همچنین توصیه به کاهش مقدار قند افزوده در برنامه غذایی دارد، می‌تواند به کاهش وزن و سلامتی شما کمک کند. یک رژیم غذایی سرشار از غلات کامل، میوه‌ها و سبزیجات و کاهش مصرف غذاهای فرآوری شده بهترین راه کاهش وزن و حفظ تناسب اندام است. اگرچه شما باید به میزان پروتئین و کالری دریافتی روزانه و ورزش منظم نیز توجه کنید. 

منبع: www.webmd.com

مطالب مرتبط: 

حذف نان و برنج از رژیم غذایی باعث چاقی می‌شود!

غذاهایی که باعث می‌شوند احساس سیری کنید

با ورزش صحیح کالری بیشتری بسوزانید و لاغر شوید

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *