آیا به خاطر بد شانسی به سرطان مبتلا می‎شویم؟

این روزها با افزایش آمار ابتلا به سرطان و مرگ و میر ناشی از انواع و اقسام سرطان‎ها، دیگر خیلی عجیب نیست وقتی خبردار می‎شویم یکی از اطرافیان که تا دیروز سالم به نظر می‎رسید ناگهان به این بیماری دچار شده است. گاهی به نظر می‎رسد بدون هیچ دلیلی فقط بد شانسی می‌تواند باعث ابتلای افراد به این بیماری مهلک شود! اما حقیقت این است که سبک زندگی ما و عوامل محیطی بین ۷۰ تا ۹۰ درصد عامل بسیاری از انواع سرطان‌هاست.

سرطان

در یک مطالعه که اخیرا در مجله (Science) به چاپ رسیده بود، محققان ادعا کرده بودند ۶۵ درصد از موارد ابتلا به این بیماری به خاطر جهش‌های ژنتیکی تصادفی است و ۳۵ درصد باقی مانده هم از ترکیب جهش ژنتیکی و عوامل محیطی است و به طور کلی ابتلا به این بیماری را به شانس نسبت داده بودند. اما بسیاری از بهترین پزشکان و دانشمندان با این تئوری بد شانسی مخالفت کردند. محققان آمریکایی مطالعات جدیدی برای اثبات این موضوع که نمی‎توان این بیماری را فقط به بدشانسی نسبت داد، انجام دادند. اطلاعات پزشکی بدست آمده نشان داد که حدود ۷۰ تا ۹۰ درصد موارد ابتلا به خاطر شیوه زندگی ما و عوامل خطرناک محیطی ایجاد می‎شود و فقط ۱۰ تا ۳۰ درصد موارد به خاطر دلایل ژنتیکی و ارثی مثل جهش DNA و اختلالات درونی بدن ایجاد می‎شود.

نتایج این مطالعه از این جهت اهمیت دارد که بدانیم این خود ما هستیم که با رفتارهای غلط، خودمان را در خطر این بیماری قرار می‎دهیم و نمی‎توانیم همه تقصیر را به گردن شانس و اقبال بیندازیم. دکتر (Yusuf Hannun) از محققان این مطالعه می‎گوید « اگر یک هفت تیر را فرض کنیم، عوامل ژنتیکی مثل یک گلوله است که درون اسلحه قرار دهیم و اگر شلیک کنیم ۱ به ۶ احتمال دارد که به سرطان دچار شویم که این را می‎توان بدشانسی نامید. اما وقتی شیوه زندگی‎مان سالم نیست، مثلا با سیگار کشیدن ۲ یا ۳ گلوله دیگر هم خودمان در اسلحه قرار می‎دهیم پس احتمال ابتلا به بیماری چند برابر می‎شود. بنابراین نمی‎توانیم سیگار بکشیم، ورزش نکنیم و تغذیه ناسالم داشته باشیم و وقتی به بیماری مبتلا شدیم ادعا کنیم بدشانس بودیم. »

منبع: www.medicalnewstoday.com

مطالب مرتبط: 

نقش تغذیه در درمان سرطان

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *