آیا به خاطر بد شانسی به سرطان مبتلا می‎شویم؟

این روزها با افزایش آمار ابتلا به سرطان و مرگ و میر ناشی از انواع و اقسام سرطان‎ها، دیگر خیلی عجیب نیست وقتی خبردار می‎شویم یکی از اطرافیان که تا دیروز سالم به نظر می‎رسید ناگهان به این بیماری دچار شده است. گاهی به نظر می‎رسد بدون هیچ دلیلی فقط بد شانسی می‌تواند باعث ابتلای افراد به این بیماری مهلک شود! اما حقیقت این است که سبک زندگی ما و عوامل محیطی بین ۷۰ تا ۹۰ درصد عامل بسیاری از انواع سرطان‌هاست.

سرطان سرطان آیا به خاطر بد شانسی به سرطان مبتلا می‎شویم؟

در یک مطالعه که اخیرا در مجله (Science) به چاپ رسیده بود، محققان ادعا کرده بودند ۶۵ درصد از موارد ابتلا به این بیماری به خاطر جهش‌های ژنتیکی تصادفی است و ۳۵ درصد باقی مانده هم از ترکیب جهش ژنتیکی و عوامل محیطی است و به طور کلی ابتلا به این بیماری را به شانس نسبت داده بودند. اما بسیاری از بهترین پزشکان و دانشمندان با این تئوری بد شانسی مخالفت کردند. محققان آمریکایی مطالعات جدیدی برای اثبات این موضوع که نمی‎توان این بیماری را فقط به بدشانسی نسبت داد، انجام دادند. اطلاعات پزشکی بدست آمده نشان داد که حدود ۷۰ تا ۹۰ درصد موارد ابتلا به خاطر شیوه زندگی ما و عوامل خطرناک محیطی ایجاد می‎شود و فقط ۱۰ تا ۳۰ درصد موارد به خاطر دلایل ژنتیکی و ارثی مثل جهش DNA و اختلالات درونی بدن ایجاد می‎شود.

نتایج این مطالعه از این جهت اهمیت دارد که بدانیم این خود ما هستیم که با رفتارهای غلط، خودمان را در خطر این بیماری قرار می‎دهیم و نمی‎توانیم همه تقصیر را به گردن شانس و اقبال بیندازیم. دکتر (Yusuf Hannun) از محققان این مطالعه می‎گوید « اگر یک هفت تیر را فرض کنیم، عوامل ژنتیکی مثل یک گلوله است که درون اسلحه قرار دهیم و اگر شلیک کنیم ۱ به ۶ احتمال دارد که به سرطان دچار شویم که این را می‎توان بدشانسی نامید. اما وقتی شیوه زندگی‎مان سالم نیست، مثلا با سیگار کشیدن ۲ یا ۳ گلوله دیگر هم خودمان در اسلحه قرار می‎دهیم پس احتمال ابتلا به بیماری چند برابر می‎شود. بنابراین نمی‎توانیم سیگار بکشیم، ورزش نکنیم و تغذیه ناسالم داشته باشیم و وقتی به بیماری مبتلا شدیم ادعا کنیم بدشانس بودیم. »

منبع: www.medicalnewstoday.com

مطالب مرتبط: 

نقش تغذیه در درمان سرطان

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *