آیا حرکت کردن جنین در دوران بارداری عادی است؟

بسیاری از زنان در دوران بارداری نگران حرکات بچه در شکم هستند. بعضی از مادرانی که به مطب متخصص زنان و زایمان مراجعه می‎کنند به دلیل کم تحرکی کودکشان مضطرب هستند و بعضی دیگر نگران تحرک بیش از حد کودک در شکمشان هستند. 

بارداری

اولین حرکت جنین: اطلاعات پزشکی نشان می‎دهد اولین باری که مادر حس می‎کند که جنین درون شکم حرکت می‎کند معمولا بین هفته ۱۶ تا ۲۲ بارداری رخ می‎دهد. این حس شبیه بال زدن یک پروانه درون شکم است. بعد از احساس اولین حرکت تا هفته ۲۴ بارداری لزوما هر روز این حرکات را حس نخواهید کرد. 

شمردن حرکت‎های جنین: بهترین پزشکان و متخصصان زنان و زایمان توصیه می‌کنند که تعداد حرکت‎ها و لگد زدن‌های جنین را بشمارید. بعد از هفته ۲۸ بارداری، کودک باید روزانه حداقل ۶ بار در ساعت حرکت کند. البته این به این معنی نیست که کودک باید هر ساعت ۶ بار حرکت کند بلکه باید حداقل یک ساعت در طول روز فعال باشد و حرکت کند. اگر در این زمان حرکت جنین متوقف شود نشانه این است که جنین در خطر است. ممکن است بند ناف دور جنین پیچیده باشد یا مایع آمنیوتیک که جنین در آن شناور است کم شده باشد. در این شرایط مقداری آبمیوه بخورید و به مدت یک ساعت روی پهلوی سمت چپ دراز بکشید و در این یک ساعت به حرکات جنین دقت کنید اگر در این زمان جنین حداقل ۶ بار حرکت نکرد، حتما به پزشک‌تان مراجعه کنید. 

تنوع حرکات: گاهی اوقات تفاوت شخصیت بین کودکان مختلف از دوران حاملگی قابل تشخیص است. بعضی از مادران می‎گویند حرکت جنین در این حاملگی با حاملگی قبلی متفاوت است. اما اگر کودک حداقل یک ساعت فعال در هر روز دارد جای هیچ نگرانی نیست. مورد دیگر این است که ممکن است جفت طوری قرار گرفته باشد که مثل یک بالش بین جنین و شکم مادر باشد و مادر نتواند حرکات جنین را به خوبی احساس کند. مورد دیگر زنان با اضافه وزن و چاقی شکم هستند برای این افراد احساس حرکات جنین خیلی آسان نیست و ممکن است اصلا حرکتی حس نکنند. برای این افراد معمولا پزشکان تست ضربان قلب کودک را به طور هفتگی انجام می‎دهند تا از سلامت کودک مطمئن شوند.   

حرکات عجیب و غریب: گاهی اوقات مادران می‎گویند کودک آنها همیشه در طول روز حرکت می‎کرده اما امروز در طول روز بی حرکت بوده و نیمه شب شروع به فعالیت کرده است. کودک برای حرکت در شکم زمان بندی خاصی ندارد و فرقی نمی‎کند که یک ساعت فعالیت را در چه زمانی از شبانه روز انجام دهد. در سه ماهه سوم بارداری در مواردی مادران از حرکات کودک در نیمه‎های شب که درد ناگهانی برای آنها ایجاد کرده است، شکایت دارند. معمولا در اواخر بارداری کودک زیاد فعال نیست چون رشد کرده و فضای درون رحم برایش تنگ شده اما در موارد نادری این حرکات دردناک وجود دارد که برای کاهش این حرکات دردناک کاری نمی‎توان انجام داد. 

در آخر توجه داشته باشید که حاملگی خود را با حاملگی‎های قبل یا با حاملگی اطرافیان‌تان مقایسه نکنید. هر جنینی در شکم مادر با دیگران متفاوت است. عوامل مختلفی باعث حرکات جنین در شکم مادر می‎شود. فقط کافی است حرکات و لگدهای او را بشمارید و در صورتی که کودک شما یک ساعت فعال در شبانه روز با حداقل تعداد ۶ حرکت نداشت به پزشک مراجعه کنید. 

منبع: www.webmd.com

مطالب مرتبط: 

سرماخوردگی در بارداری

دیابت بارداری چیست؟

تغذیه در ماههای مختلف بارداری

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *