bآیا با تستوسترون می‎توان اختلال روانی را درمان کرد؟ · سامانه جامع اطلاعات پزشکی
آیا با تستوسترون می‎توان اختلال روانی را درمان کرد؟

اطلاعات پزشکی حاصل از یک مطالعه جدید نشان می‌دهد می‎توان از تستوسترون برای درمان اختلالات روانی استفاده کرد. مقدار تستوسترونی که بدن یک فرد تولید می‌کند روی قسمتی از مغز را که مسئول کنترل احساسات است، تاثیر می‌گذارد. نتایج این مطالعه در مجله پزشکی ( eNeuro )  منتشر شده است. 

تستوسترون

Psychopathy یک اختلال روانی است که در آن فرد رفتارهای ضد اجتماعی از خود نشان می‎دهد. این افراد برای همدردی کردن با دیگران یا حس کردن یا نشان دادن احساساتی مانند عذاب وجدان، احساس گناه یا شرمندگی ناتوان هستند. خشونت نیز معمولا جزء ویژگی‎های این افراد است. مطالعات روانشناسان نشان داده است افرادی که به این اختلال روانی دچار هستند نمی‎توانند عواطف و احساسات خود را کنترل کنند. بنابراین رفتارهای ضد اجتماعی آنها اجباری است و نیرویی از درون آنها را وادار به رفتارهای ناهنجار و ضد قانون می‌کند.

مطالعات قبلی نشان داده بود ارتباطات ضعیف بین قسمت‎های مختلف مغز باعث ناتوانی در کنترل عواطف در این بیماران می‎شود. این مطالعه جدید توسط برترین پزشکان و متخصصان هلندی روی ۱۵ بیمار سایکوپات که اعمال مجرمانه انجام داده بودند، صورت گرفت تا بررسی شود آیا میزان تستوسترون در کنترل عواطف این افراد موثر است یا خیر. محققان برای بررسی مغز این افراد از اسکن MRI استفاده کردند و متوجه شدند برای کنترل عواطف نیاز به برقراری ارتباط قوی بین آمیگدال مغز و کرتکس پری فرونتال مغز است. افرادی که میزان تستوسترون بالایی داشتند ارتباط ضعیفی بین این بخش‌ها در مغز نشان دادند. نتایج این مطالعه نشان داد شاید بتوان با تنظیم میزان این هورمون در بدن این افراد آنها را درمان کرد و بتوان هورمون درمانی را جایگزین روان درمانی کرد.

منبع: www.medicalnewstoday.com

مطالب مرتبط: 

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *