آیا ترک سیگار منجر به افزایش وزن می‎شود؟

حتما شنیده‌اید افراد سیگاری وقتی سیگار را ترک می‌‎کنند، چاق می‎شوند. ترس از افزایش وزن آنقدر مهم است که بعضی افراد سیگاری تنها به این دلیل ترجیح می‎دهند به سیگار کشیدن ادامه دهند، حتی اگر به این نتیجه رسیده باشند که ترک سیگار برای سلامت آنها ضروری است. 

ترک سیگار

دلیل افزایش وزن بعد از ترک سیگار چیست؟ اطلاعات پزشکی ثابت کرده است که نیکوتین باعث افزایش متابولیسم بدن می‎شود و باعث می‎شود کالری بیشتری بسوزانید. کسانی که زیاد سیگار می‎کشند معمولا ۲۰۰ کالری بیشتر از دیگران در روز می‎سوزانند. بنابراین وقتی سیگاری‎ها، سیگار را ترک می‌کنند، متابولیسم بدن به حالت عادی برمی‎گردد. علاوه بر این محققان دریافتند که نیکوتین باعث کاهش اشتها نیز می‎شود و طبیعی است بعد از ترک سیگار اشتها به حالت عادی خود برگردد. افرادی که سیگار را ترک می‌کنند مزه و بوی غذاها را بهتر حس می‌کنند که این خود باعث افزایش اشتها و بیشتر خوردن می‎شود. و آخرین دلیل این است که افراد خجالتی و مضطرب با سیگار کشیدن خود را آرام می‎کنند و وقتی نمی‎توانند سیگار بکشند خوردن مواد غذایی شیرین و چرب و شور جایگزین سیگار می‎شود و تا حدودی کمک می‌کند احساس اضطراب کاهش یابد که این رفتار منجر به اضافه وزن و چاقی می‌شود.   

مطالعات نشان می‎دهد زنان بیشتر از مردان احتمال دارد برای جلوگیری از اضافه وزن دورباره بعد از ترک کردن به سیگار کشیدن رو بیاورند. اگر می‎خواهید برای سلامتی خود قدمی بردارید و تصمیم‌تان برای ترک کردن سیگار جدی است، می‎توانید با تغییراتی ساده در برنامه غذایی و سبک زندگی‌تان مثل افزایش میزان فعالیت بدنی و نوشیدن آب بیشتر از افزایش وزن جلوگیری کنید.

منبع: www.webmd.boots.com

مطالب مرتبط: 

دود سیگار باعث ناباروری می‎شود

آیا سیگار باعث مشکلات جنسی می‎شود؟

راهکارهایی برای آسان ترک کردن سیگار

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *