آیا ترتیب تولد در شخصیت کودکان موثر است؟

روانشناسان معتقدند ترتیب تولد کودکان در شخصیت آنها در بزرگسالی نقش تعیین کننده دارد. مثلا اینکه فرزند اول خانواده باشید یا فرزند آخر در شکل گیری شخصیت شما نقش دارد. اما اطلاعات پزشکی حاصل از مطالعات جدید دانشمندان می‌گوید هر چه که قبلا راجع به ترتیب تولد شنیده‌اید فراموش کنید. 

شخصیت

این مطالعه توسط دانشمندان آلمانی روی ۲۰ هزار بزرگسال از کشورهای آمریکا، انگلیس و آلمان انجام شده است. افرادی فرزند اول خانواده بودند نمره بالاتری در تست هوش بدست آورند اما محققان می‌گویند این بیشتر به خاطر ارتباط و مراوده بیشتر با اعضای خانواده نسبت به سایر فرزندان است تا ترتیب تولد. معمولا فرزند اول نقش مربی و معلم را برای خواهر و برادرهای کوچکتر دارد. این یاد دادن به دیگران باعث می‎شود آنها اطلاعات و دانسته‌های خود را مرور کنند، ساختار جدیدی به آن دهند و فکر کنند از چه راهی بهتر می‌توانند آن را برای کوچکترها توضیح دهند. که این روند باعث افزایش هوش در این افراد می‌شود. تئوری‌های روانشناسی می‌گوید فرزند اول ممتاز و برتر و مسئولیت پذیر است. فرزندان وسط در جستجوی توجه هستند و برای یافتن هویت خود در تلاش هستند و فرزند آخر هم به خاطر محبت و توجه فراوان لوس می‎شود. 

اما محققان این مطالعه می‌گویند هیچ ارتباطی بین ویژگی‌های شخصیتی افراد و جایگاه آنها در خانواده پیدا نکردند. شاید ارتباط سن کودکان با شخصیت آنها و ترتیب تولد اشتباه گرفته شده است. معمولا به نظر می‌رسد فرزند اول عاقلانه‌تر عمل می‌کند. اما گاه فراموش می‌کنیم که فرزند اول از نظر سنی بزرگتر است. در واقع باید پرسید اگر فرزندان دیگر هم به این سن برسند این گونه رفتار خواهند کرد یا خیر؟ ممکن است تعداد زیادی از افرادی که فرزند اول هستند نسبت به فرزندان بعدی باهوش‌تر باشند که ممکن است به این دلیل باشد که توجه پدر و مادر نسبت به فرزند اول به آنها کمتر شده است. گاهی اوقات فرزندان وسط یا آخر خانواده در سن پایین مثلا ۱۰ سالگی از فرزند اول کم هوش‌تر و نابالغ‌تر به نظر می‎رسند اما همین افراد وقتی بزرگتر می‎شوند و وارد اجتماع می‎شوند و ارتباطات اجتماعی را تجربه می‎کنند، مثلا در سن ۲۰ یا ۳۰ سالگی ممکن است به مراتب بهتر از فرزندان اول عمل کنند. 

منبع: www.webmd.com

مطالب مرتبط: 

با استرس کودکان چه کنیم؟

ترس‌های دوران کودکی

آیا کودک من بیش فعال است؟

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *