آیا استفاده از خمیر دندان برای کودکان ضروری است؟

چگونه می توان از بروز مشکلات دهان و دندان اطفال پیشگیری کرد؟ از چه سنی باید از خمیر دندان برای کودکان استفاده کرد؟ و چه نوع خمیر دندانی مناسب کودکان است؟ این‎ها سوالاتی است که ممکن است در مورد بهداشت دهان و دندان کودک‌تان برای شما پیش بیاید.

خمیر دندان کودک

متخصصان دندانپزشکی اطفال توصیه می‌‎کنند والدین باید از ۶ ماهگی تا ۳ سالگی فضای دندانی کودک را پس از هر بار شیر خوردن یا غذا خوردن با پنبه خیس تمیز کنند و برای کودکان زیر ۲ سال نیازی به استفاده از خمیر دندان‌ برای مسواک زدن نیست. استفاده از خمیر دندان در سنین ۲ تا ۳ سالگی باید انجام شود که البته باید با نظارت دندانپزشک اطفال خمیر دندان مناسب کودک را انتخاب کنید.

 به محض بروز پوسیدگی و قبل از درد گرفتن دندان‌ها با مراجعه به دندانپزشک نسبت به ترمیم آنها اقدام کند.  در فاصله ۵ الی ۶ ماه یکبار کودکان باید مورد معاینه دندانپزشک اطفال قرار گیرند و همچنین تا سن ۵ سالگی از خمیر دندان‌های حاوی فلوراید استفاده نکنند چون ممکن است خمیر دندان توسط کودک خورده شود و موجب عوارضی همچون ایجاد لکه‌های سفید بر روی دندان‌ها گردد.

اگر کودک دچار دندان درد شد. اولین اقدام فهمیدن علت درد است. شاید درد به علت ایجاد زخم دهان، آفت، ورم لثه یا تبخال باشد. از او بخواهید قسمتی را که درد می کند نشان دهد. زمانی که دهانش را باز می کند بررسی کنید که آیا جوش قرمز و ورم در دهان وجود دارد یا خیر. در صورت نبود این موارد درد به علت پوسیدگی دندان است. به طور موقت تا رفتن به مطب دندانپزشک می توانید برای تسکین درد از مواد زیر کمک بگیرید:

  • سیرخام یا روغن میخک روی دندان بمالید.
  • سیب زمینی یا خیار را کوچک برش بزنید و در یخچال قرار دهید. سپس روی دندان بگذارید.
  • می توانید از کمپرس ولرم هم استفاده کنید.
  • فراموش نکنید که باید برای کودکان و نوجوان از استامینوفن استفاده شود نه آسپرین.

منبع: hidoctor.ir

مطالب مرتبط:

ملاقات کودک با دندانپزشک اطفال

دندانپزشکی در سعادت آباد

دکتر الهام عباسپور

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *