آیا استرس منجر به بیماری آلزایمر می‎شود؟

اطلاعات پزشکی به دست آمده از تحقیقات جدید نشان می‎دهد که استرس زیاد می‎تواند یکی از عوامل ابتلا به بیماری آلزایمر باشد. نتایج این مطالعه در مجله پزشکی (Alzheimer Disease and Associated Disorders) به چاپ رسیده است.

استرس

در این مطالعه دانشمندان ۵۰۰ نفر افراد بالای ۷۰ سال را مورد بررسی قرار دادند. این افراد در ابتدای مطالعه هیچ نشانه‌ای از ابتلا به نقص عملکرد شناختی مغز یا زوال عقل نداشتند. این افراد به مدت سه سال تحت نظر بودند و از آنها در مورد میزان اضطرابی که در زندگی تجربه می‎کنند سوال شد. بعد از سه سال از این افراد تست‌های روانسنجی مختلف که حافظه، عملکرد شناختی و توانایی درست فکر کردن را بررسی می‌کرد، گرفته شد. اطلاعات پزشکی به دست آمده نشان داد که افرادی که استرس بیشتری داشتند ۳۰ درصد بیشتر در معرض ابتلا به مشکلات مغزی سالمندی زودرس مثل زوال عقل یا آلزایمر قرار دارند.

محققان می‌گویند نحوه مدیریت استرس و کنار آمدن با آن مهم است نه خود حوادثی که در زندگی پیش می‌آید و ایجاد نگرانی و اضطراب می‌کند. اتفاق افتادن حوادث تنش‌زا در زندگی تحت کنترل ما نیست اما نحوه برخورد ما با این حوادث است که روی وضعیت سلامتی ما موثر است. بهترین پزشکان توصیه می‌کنند برای کنترل اضطراب از روش‌هایی مثل یوگا، مدیتیشن یا با کمک مشاور از روش‌های درمانی شناختی رفتاری استفاده کنید. یکی دیگر از راهکارهای موثر، داشتن خواب کافی شبانه است. خواب خوب یکی از عوامل بسیار موثر در کاهش اضطراب است اما اکثر افراد به آن بی‌توجه هستند.

منبع: www.webmd.com

مطالب مرتبط:

با خوردن این غذاها از آلزایمر پیشگیری کنید

آسپرین در درمان آلزایمر موثر است

راهکارهایی برای مدیریت استرس

 

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *