آیا ارتباطی بین سیگار کشیدن و اسکیزوفرنی وجود دارد؟

آیا ارتباطی بین سیگار کشیدن و اسکیزوفرنی وجود دارد؟

تحقیقات انجام شده نشان داده است که افراد سیگاری سه برابر بیشتر از افراد دیگر احتمال دارد که از بیماری‌های روانی رنج ببرند.

مطالعات قبلی در این مورد نشان داده بود که ارتباطی بین سیگار کشیدن و روان پریشی وجود دارد. اگرچه تعدادی از مطالعات سیگار را به عنوان عامل اصلی این مشکل می‌دانستند اما بیشتر محققان این فرضیه را محتمل‌تر در نظر می‌گرفتند که افراد روان پریش بیشتر احتمال دارد به مصرف دخانیات روی بیاورند زیرا این افراد فکر می‌کنند این کار به خنثی کردن عوارض جانبی داروهای ضد روان پریشی و همچنین نشانه‌های اسیزوفرنی کمک خواهد کرد.

یکی از اشکالات این فرضیه این است که میزان مصرف تنباکو فقط به دلیل اینکه فرد مشکلات روانی پیدا کرده افزایش پیدا می‌کند. تحقیقات جدیدی که توسط محققان کالج کینگ لندن روی ۱۵۰۰۰ مصرف کننده تنباکو و ۲۷۳۰۰ فرد عادی انجام شد نشان داد که ۵۷ درصد افرادی که علائم مراحل اولیه روان پریشی را نشان می‌دهند سیگاری بوده‌اند. این میزان سه برابر افراد غیر سیگاری است.

آیا ارتباطی بین سیگار کشیدن و اسکیزوفرنی وجود دارد؟

محققان همچنین دریافتند بیماریهای روانی در مصرف کنندگان تنباکو به طور میانگین یک سال زودتر از افراد عادی گسترش پیدا می‌کند. این یافته‌ها تردیدها در مورد فرضیه ارتباط بین روان‌ پریشی و مصرف تنباکو را از بین برد. این درحالی است که تشخیص جهت این رابطه علی و معلولی کار ساده‌ای نیست. این یافته‌ها نشان می‌دهد سیگار کشیدن به عنوان عاملی که احتمال گسترش بیماری روانی را بیشتر می‌کند باید جدی گرفته شود. و نباید با فرض این که سیگار کشیدن از نتایج بیماری است به سادگی از آن گذشت.

نیکوتین، روان پریشی و دوپامین

محققان فرضیه دیگری را مطرح کردند که بتواند ارتباط بین روان پریشی و مصرف تنباکو را توضیح دهد. در این فرضیه به نقش دوپامین در مغز اشاره شده است. افزایش میزان دوپامین در مغز بهترین توضیح بیولوژیکی (زیستی) برای بیماری‌هایی نظیر اسکیزوفرنی است. این امکان وجود دارد که در معرض نیکوتین قرار گرفتن باعث افزایش آزاد شدن دوپامین در مغز و در نتیجه گسترش روان پریشی شود.

منبع: www.medicalnewstoday.com

مطالب مرتبط:

نشانه‌های افسردگی

علل سکته قلبی زودرس

 

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *