آیا ابتلا به زونا باعث سکته می‎شود؟

اطلاعات پزشکی می‎گوید ابتلا به بیماری زونا (Shingles) در سالمندان خطر سکته قلبی و سکته مغزی را افزایش می‎دهد. این احتمال به ویژه در اولین هفته پس از تشخیص بیماری بالاتر است. 

بیماری زونا

این مطالعه روی ۶۷۰۰۰ سالمند که بیماری زونا در مورد آنها به تازگی تشخیص داده شده بود، انجام شد. این افراد ۶۵ سال یا بیشتر سن داشتند. اطلاعات پزشکی به دست آمده از این تحقیقات نشان داد که احتمال سکته مغزی در اولین هفته بعد از اینکه نشانه‎های بیماری آشکار شد تقریبا دو برابر شده است. احتمال سکته قلبی نیز افزایش قابل توجهی داشته است البته نه به اندازه سکته مغزی. همچنین محققان دریافتند که احتمال سکته مغزی و قلبی در طی ۶ ماه بعد از آشکار شدن علائم این بیماری به حالت اول خود برمی‌گردد. 

این تحقیقات توسط گروهی از بهترین پزشکان و محققان انگلیسی به سرپرستی Caroline Minassian انجام شده است و نتایج آن در مجله پزشکی (PLOS Medicine) منتشر شده است. این مطالعه از این جهت اهمیت دارد که وقتی می‎دانیم در هفته اول بعد از ابتلا به زونا احتمال سکته بیشتر است به سادگی با انجام مراقبت‌های پزشکی و تحت نظر بودن بیمار می‎توان از بروز سکته جلوگیری کرد. ویروس ایجاد کننده این بیماری همان ویروس آبله مرغان است و افرادی که قبلا به بیماری آبله مرغان دچار شده باشند، در خطر ابتلا به بیماری زونا در دوران سالمندی هستند. این بیماری معمولا با احساس سوزن سوزن شدن و درد در یک طرف بدن آغاز می‎شود. وقتی بیماری تشخیص داده می‎شود با استفاده از داروهای ضد ویروس درمان بیمار آغاز می‎شود. علاوه بر این واکسن این بیماری به نام (Zostavax) تولید شده است که احتمال ابتلا به این بیماری را به نصف کاهش می‎دهد و اگر فرد به بیماری مبتلا شود علائم خفیف‎تر ظاهر می‎شود. 

منبع: www.webmd.com

مطالب مرتبط: 

پیشگیری از سکته قلبی

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *