bآپنه خواب چیست؟ · سامانه جامع اطلاعات پزشکی
آپنه خواب چیست؟

آپنه خواب یکی از اختلالات خواب است که در آن فرد دچار وقفه تنفسی یا قطع تنفس در طول خواب می‌شود. این اختلال می‌تواند خفیف یا شدید باشد. این دوره‌های آپنه یا وقفه تنفسی از ۵ بار تا بیش از ۵۰ بار در هر ساعت می‎تواند اتفاق بیفتد. در این مطلب اطلاعات پزشکی مفیدی برای آشنایی شما با این بیماری مطرح شده است. 

آپنه خواب چیست؟

آپنه‌ها می‌توانند باعث شوند که فرد نتواند به خوبی در طول شب به خواب رود. شخص با احساس خفگی به دفعات مکرر از خواب می‌پرد، هر کدام از این دوره‌ها می‌تواند تا ۲ دقیقه نیز طول بکشد. آپنه‌ها دو نوع هستند. نوع شایع‌تر آپنه خواب انسدادی است که در این مطلب بیشتر راجع به این نوع صحبت می‎شود. و نوع دیگر که کمتر دیده می‎شود، آپنه خواب مرکزی است که در افرادی رخ می‎دهد که سابقه سکته مغزی، مشکلات قلبی، تومور یا عفونت مغزی دارند.

مسدود شدن یا تنگی راه‌های هوایی در بینی، دهان و گلو می‌تواند باعث آپنه شود. دلیل دیگر می‌تواند داشتن لوزه‌های بزرگ یا گرفتگی‌های بینی باشد که در حالتی که دراز کشیده‌اید یا خوابیده‌اید به راه‌های هوایی فشار می‌آورد. مشکل در استخوان فک نیز از دیگر دلایل است. در مورد کودکان شایع‌ترین دلیل بیماری لوزه‌های بزرگ و گرفتگی بینی است. در افرادی که اضافه وزن دارند، به پشت می‌خوابند، قبل از خواب داروهای خاص یا الکل مصرف می‌کنند، احتمال بروز این مشکل بیشتر است. 

نشانه‌های آپنه خواب که خودتان می‌توانید متوجه شوید عبارتند از: احساس خستگی بعد از خواب شبانه، خواب آلودگی در طول روز و بیدار شدن از خواب با سردرد. نشانه‌هایی که وقتی خواب هستید، دیگران در شما می‌بینند عبارتند از: قطع شدن تنفس، خر و پف کردن با صدای بلند، بریده بریده نفس کشیدن یا حالتی شبیه خفگی. آپنه خواب می‌تواند منجر به بیماری‌هایی مثل دیابت، افسردگی، فشار خون بالا، ریتم غیر طبیعی قلب، نارسایی قلب، فشار زیاد در ریه‌ها، بیماری عروق کرونر و سکته مغزی شود. 

منبع: www.webmd.com

مطالب مرتبط: 

درمان مشکلات خواب

کم‌خوابی باعث سرماخوردگی می‎شود

چند ماده غذایی برای تنظیم خواب شبانه

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *