آپنه خواب می‎تواند منجر به سرطان شود!

آپنه انسدادی خواب به توقف موقت تنفس در خواب گفته می‌شود که معمولا با اختلال تنفس و ضربان نامنظم قلب همراه است. اطلاعات پزشکی حاصل از مطالعات محققان نشان می‌دهد یکی از عوارض جانبی آپنه خواب حالتی به نام هیپوکسی نام دارد که با سرطان مرتبط است.

آپنه خواب منجر به سرطان می‌شود

آپنه خواب یک اختلال تنفسی ناشی از انسداد مجرای تنفسی دهان بوسیله زبان است و معمولا چند ثانیه طول می‌کشد. این اختلال پس از ۵۰ سالگی بیشتر دیده می‌شود و زمانی خطرناک است که بیش از ۱۰ ثانیه طول بکشد. آپنه خواب سبب افزایش فشارخون و به تبع آن، افزایش سکته مغزی و حمله قلبی می‌شود. بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا، حدود ۱۸ میلیون آمریکایی به آپنه خواب مبتلا هستند و حدود ۵۰ تا ۷۰ میلیون آمریکایی خواب ضعیف و ناکافی دارند. خواب ناکافی یکی از مهمترین عوامل خطر دیابت نوع ۲ است.

تحقیقات جدید محققان نشان می‎دهد یکی از عوارض آپنه خواب، هیپوکسی نام دارد. هیپوکسی وضعیتی است که در آن برخی از ارگان های بدن دچار کمبود اکسیژن می‌شوند. محققان احتمال می‌دهند که این حالت با سرطان مرتبط است. این تحقیقات روی موش‌های آزمایشگاهی انجام شد و نتایج آن نشان داد هیپوکسی میزان پروتئینی که در بسیاری از ژن‌ها نقش دارد را افزایش می‌دهد. این پروتئین VEGF نام دارد. به طور خلاصه می‌توان گفت هیپوکسی دسترسی تومور به مواد غذایی را افزایش می‌دهد و تومور از این طریق رشد می‎کند و توسعه می‌یابد.

منبع: salamatnews.com

مطالب مرتبط:

بیماری سرطان چیست؟

آپنه خواب چیست؟

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *