bآنفولانزای معده چیست؟ · سامانه جامع اطلاعات پزشکی
آنفولانزای معده چیست؟

آنفولانزای معده بیماری شایعی است که سالانه بیش از پنج میلیون نفر را مبتلا و باعث مرگ یک و نیم میلیون انسان در دنیا می‌شود.  گاستروآنتریت یا آنفولانزای معده یک بیماری التهاب معده است که می تواند موجب بروز اسهال، استفراغ، تهوع و تب شود. آنفولانزای معده می تواند با تعدادی از ویروس های مختلف که به دستگاه گوارش شما حمله می کند ایجاد شود. 

آنفولانزای معده

گاستروآنتریت یا بیماری التهاب معده به دلیل اینکه همانند بیماری آنفلوآنزا با تب همراه است و به سرعت به افراد دیگر سرایت پیدا می کند به بیماری «آنفلوآنزای دستگاه گوارش» نیز نامیده می‌شود. راه انتقال این بیماری اغلب از طریق غذا و آب آلوده، غذای خوب پخته نشده و تماس نزدیک با افراد بیمار است. به همین دلیل به افراد توصیه می‌کنیم حتما به صورت مکرر دستان خود را با آب و صابون بشویند و بهداشت شخصی و منزل را رعایت کنند. ظروف افراد مبتلا را جدا از دیگران بشویند و نگه دارند. در صورتی که علائم بیماری همچون اسهال و استفراغ، عفونت معده و روده، مشاهده خون در استفراغ یا مدفوع، تب و بی‌حالی بیش از دو تا سه روز طول کشید و فرد بهبود نیافت، باید حتما به پزشک مراجعه کند. مصرف مایعات در هنگام مبارزه با آنفولانزای معده مهم است. به این دسته از بیماران توصیه می شود برای تامین مایعات بدن آب و شیر مصرف کنند و به هیچ عنوان آب میوه را مورد استفاده قرار ندهند زیرا آب میوه ممکن است محرک باشد.

آنفلوآنزای معده نوعی اسهال ویروسی است که هیچ درمان خاصی جز مصرف «او.آر.‌اس» یا سرم‌های الکترولیت ندارد و بیمار بعد از یک تا دو هفته بهبود می‌یابد. فرد می‌تواند با کمک آلبومین موجود در دوغ و ماست و مصرف زیاد مایعات از کاهش آب بدن پیشگیری کند. اگر فرد به محلول او‌آراس دسترسی نداشت، می‌تواند با ترکیب نمک، شکر و کمی لیموترش سرم را آماده کند. علاوه بر این، ماست، دوغ و کته ماست نیز در بهبود فرد موثر است. یکی از توصیه‌های پزشکان هنگام ابتلای فرد به اسهال، مصرف کته ماست و پرهیز از غذاهای چرب است. آلبومین (گروهی از پروتئین‌های محلول در آب) موجود در ماست توانایی مقابله با باکتری‌ها را دارد. این غذا سبک است و نیاز به درگیری گوارش برای هضم کردن غذا مانند غذاهای چرب و سرخ کرده نیست. به همین دلیل یکی از غذاهای بسیار خوب و مناسب هنگام ابتلای فرد به آنفولانزای معده است.

منبع: salamatnews.com

مطالب مرتبط: 

نشانه‌های هشدار دهنده زخم معده

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *