آنفولانزای خوکی چیست؟

انفولانزای نوع A یا آنفولانزای خوکی (Swine flu) که H1N1 نیز نامیده می‌شود، اولین بار در سال ۲۰۰۹ در آمریکا مشاهده شد. این بیماری یک بیماری ویروسی است که از طریق انسان به انسان منتقل می‎شود نه از طریق خوک!

آنفولانزا

دلیل این نامگذاری این است که این ویروس اولین بار از خوک به انسان منتقل شده و در بدن انسان جهش یافته و تکامل پیدا کرده و بعد از آن انسان‎ها بیماری را به یکدیگر منتقل کردند. اطلاعات پزشکی می‌گوید این ویروس ترکیبی از ژن‌هایی از انفولانزای خوک، پرندگان و انفولانزای انسان است. علائم انفولانزای H1N1 مانند انفولانزای معمولی شامل تب، سرفه، گلودرد، آبریزش بینی، بدن درد، سردرد، لرز و خستگی شدید است. در مواردی هم ممکن است اسهال و استفراغ مشاهده شود. بنابراین به سادگی نمی‌توان تشخیص داد فرد آنفولانزا خوکی گرفته است و حتما باید آزمایش آنفولانزا انجام شود. 

افرادی که بیشتر در معرض خطر ابتلا به این بیماری هستند، عبارتند از زنان باردار، کودکان، به خصوص کودکان زیر ۲ سال، افرادی که بیماری ریوی یا مشکلات تنفسی دارند، افرادی که مشکلات قلبی دارند و افرادی که سیستم ایمنی بدن‌شان ضعیف است مانند افراد مبتلا به ایدز یا افرادی که برای درمان سرطان، شیمی درمانی انجام داده‌اند یا پیوند اعضا داشته‌اند و برای جلوگیری از رد پیوند دارو مصرف کرده‌اند و همچنین سالمندان که اگر مبتلا شوند عوارض بیماری برای آنها بسیار خطرناک است. این بیماری از راه عطسه و سرفه و تماس با اشیای آلوده به ویروس و سپس لمس بینی و دهان و چشم با دست آلوده است.

منبع: www.webmd.com

مطالب مرتبط:

چه کسانی به واکسن انفولانزا نیاز دارند؟

روش‌های طبیعی برای درمان گلو درد

درمان سرماخوردگی با خوراکی‌های طبیعی

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *